Работи ли Центърът за градска мобилност (ЦГМ) с нелицензиран софтуер, с чиято помощ всъщност събира глоби? Този въпрос задава потребител, публикувал във Facebook касова бележка – заради вдигната за неправилно паркиране кола, откарана на наказателен паркинг.
Бележката всъщност е удостоверение за плащането на наказателни такси – един път 60 лв. за вдигането на колата, и втори път – за престоя на наказателния паркинг. Тъй като е платено с карта, съответно има разписка за плащането – и там пише следното: "Тази бележка е разпечатана през нелицензиран софтуер".
Actualno.com потърси правен експерт с въпрос дали ако става въпрос за нелицензиран софтуер, то съответните дължими суми следва да не се плащат. В случая обаче няма как да се говори за такова нещо – защото бележката представлява удостоверение за плащане, а не документ, касаещ извършването на нарушение. А дали на ЦГМ може да бъде търсена отговорност за ползване на нелицензиран софтуер е съвсем отделен въпрос и той би следвало да бъде решен пред съда – но дори при установяване на нарушение, санкцията е административна т.е. глоба за използващия софтуера в нарушение на авторски и сродни права, както и на съответния лиценз.
В официалния сайт на ЦГМ се натъкнахме на следната информация - в края на 2019 година е обявена процедура на договаряне без предварителна покана за възлагане на обществена поръчка с предмет: "Интеграция на нов тип фискално устройство към системен софтуер "FareON" и регистрация съгласно изисквания на Наредба Н-18 за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин". Само че тази процедура е прекратена в края на януари, 2020 година - и основанието е, че фирма "Микроелектроника" ООД, която е спечелила процедурата, не иска да подпише договор!
Другият договор, касаещ обаче поддръжка на софтуера на ЦГМ, за който има информация на официалния сайт на дружеството, е от 2016 година и е със срок от една година.
Дали ЦГМ наистина използва нелицензиран софтуер и какъв? Преди почти година, обвиненият като физически извършител за хакерската атака срещу Националната агенция по приходите (НАП) Кристиян Бойков пусна публикация във Facebook (която после изтри) с твърдение, че държавни служители сваляли пиратски софтуер. Той се аргументира с данни от руския сайт Peertrace.com, чрез който може да се види информация за Bittorent протокола, използван масово за сваляне на торенти. В изтрития пост Бойков твърдеше, че има данни за сваляне на всякакъв нелицензиран софтуер, най-вече на Microsoft, от държавни служители и администрации.
Тогавашният ръководител на отдел "Киберпрестъпност" в ГДБОП Явор Колев коментира, че Бойков е използван като хибридно оръжие. Колев каза пред Нова телевизия: "Това е случай, който внимателно ще бъде проверен - тъй като не можем да се позоваваме на руски сайт, който има претенциите да защитава правата на американски компании, които са от творческите индустрии". Колев заяви и, че държавната администрация е с напълно легален софтуер от над 20 години.