Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Столичната община с предложения как да се прекрати практиката "ремонт на ремонта"

25 септември 2020, 12:16 часа • 2426 прочитания

Столична община предлага решение на порочната практика "ремонт на ремонта" у нас.

Предвиждаме солидарна отговорност между проектант, строител и надзорници, за да няма прехвърляне на топката. Това означава, че всеки един от тях ще отговаря изцяло при вреда.

Споделената отговорност ще се случи с промени в Закона за устройство на територията, които ще засягат изпълнението на публични обекти, чиито възложители са общините или държавата.

Представиха ги кметът на София Йорданка Фандъкова и главният архитект Здравко Здравков, предаде репортер на БГНЕС.

„За да получим един качествен продукт, ни е трябва да сме убедени, че хората, участващи в целия процес – от белия листи, през полагането на плочката и поемането на крайната гаранция, са включени в този процес не просто формално, а участват със своята солидарна отговорност“, допълни главният архитект Здравко Здравков.

Знаем, че изпълнителят на проекта винаги е на предната линия и като такъв на него му се налагат санкции. Но има също така проектанти и надзорници, които трябва да видят навреме пропуските в работния процес, за да не се стига накрая до проблемни обяснения, заяви Фандъкова и увери, че целта е да се търси солидарна отговорност от всички.

Предложенията целят да се засили контрола и отговорността на всички участници в строителния процес. "Тази предвиждана реформа ще бъде в интерес на съвестните и отговорните изпълнители и ще удари тези, които искат просто да работят с публични средства без да спазват някаква отговорност'', посочи още кметът на столицата. „Зная, че ще има съпротива, очаквам такава съпротива, но смятам, че ще получим подкрепата на хората. Всичко това е с една единствена цел – да защитим публичния ресурс и интерес. Правим огромни инвестиции, огромни обекти. В крайна сметка ми се налага аз да отговарям за това, че някой на място не е догледал или не си е свършил работата“, отбеляза още Фандъкова.

Най-важното е да има контрол и качество, когато се изразходват публични средства. Защото г-жа Фандъкова, аз и останалия екип заставаме с лицето си като възложители и накрая един проектант идва и разваля всичко, допълни от своя страна главният архитект Здравко Здравков.

Отговорността за явни дефекти ще се носи от надзорника.

Ще искаме отделни застраховки от строител към всеки един обект. Застраховката ще трябва да покрива не само времето за строеж, а и целия гаранционен срок, съобщиха на пресконференцията.

Стана ясно, че се предлагат и изменения в Наредбата, която установява въвеждането на експлоатация на строежите.

Тази наредба ще доведе до едно нормализиране на строителния пазар и смятам, че ще бъде добре приета, защото първоначално е стряскаща отговорността, но тя ще въведе ясни правила. Когато, например, протече определен обект, ние трябва да знаем чия е вината – на проектанта или на строителя, подчерта Фандъкова.

За срока, в който се отстранява дефект по въведен в експлоатация обект, ще спират да текат гаранционните срокове.

Обръщаме се към най-добрите практики, специалисти, експерти и въпреки това ще бъдат подложени на обсъждания. Нека строителите и проектантите да подкрепят тези предложения за промени в ЗУТ, за да защитят своя имидж и престижа на своята професия, защото в крайна сметка говорим за инвестиции с публични средства, напомни в заключение Йорданка Фандъкова.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес