Въпреки че след смъртта на 16-годишния Людмил от токов удар през февруари 2021 г. Столична община се зарече да премахне опасните кабели, дори в центъра на София продължава да има оголени жици.
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Читател на в. "Сега" изпрати снимки на няколко необезопасени електрически спълба, заснети през седмицата. Някои от снимките са направени на кръстовището на ул."Опълченска" и ул. "Пиротска", а други са от площад "Възраждане". В непосредствена близост и до двете места има училища, а споменатите райони са с голям пътникопоток, отбелязва Николай Андреев.
"Предполагам, че от Столична община нямат създадена организация за периодичен обход на територията на града за откриване на различни аномалии. Но питам се, не преминават ли през тези места на път за работа чиновниците, както от общинтата, така и от районните администрации?! Или тези скандални пропуски, водещи понякога, за съжаление, и до човешки жертви, не са тяхна работа?! Да чакаме ли, недай Боже, поредната жертва, за да се задейства бюрократичната и тромава, нефункционираща администрация на Столична община?!", пита гражданинът.
От началото на март досега в контактния център на Столичната община са подадени още около 20 други сигнала за необезопасени електрически кабели, за проблемни електрически табла и др. От един от сигналите става ясно, че съмнителен кабел минава по тротоара в непосредствена близост до стадион "Васил Левски". Писмото и снимката са входирани на 15 март и по тях още няма реакция от страна на адмистистрацията. Друг сигнал на гражданин за стърчащи кабели в подлез около НДК е отказан за разглеждане, тъй като човекът не е посочил точно за кой подлез става дума. Оплаквания от съмнителни проводници са внесли в общинския контактен център още жители на районите "Подуяне", "Лозенец", "Младост", "Надежда" и др. От "Московска" 33 са отговорили само на част от тях.
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
Инцидентът с Людмил стана на 14 февруари 2021 г., когато той загина, след като стъпи върху улична шахта пред болница "Иван Рилски". По случая все още се очаква прокуратурата да открие кои са отговорните лица за неговата смърт, след като всички имащи отношение към казуса институции и дружества си прехвърлиха вината. Кметът на София Йорданка Фандъкова още след инцидента призна, че стопанисването на шахтата, по която е протекъл токът, е отговорност на Столична община. Въпреки това тя каза, че от общината не знаят кой е отварял шахтата. След трагедията Фандъкова съобщи, че е възложила на екипа си поставяне на датчици на всички над 4000 шахти, за които отговаря общината. През декември 2021 г., проверка на "Свободна Европа" показа, че с датчици са едва 3% от въпросните шахти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради мръсния въздух: Зелен билет и днес в София
Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух
Припомняме, че 16-годишният Людмил почина на в средата на февруари 2021 г. след токов удар в София. Инцидентът стана в района на пешеходната пътека пред болница „Св. Иван Рилски” в София. Той се подпрял на необезопасен уличен стълб на бул. „Иван Гешов”. Последвал токов удар, в резултат на който младежът почти моментално останал без сърдечна дейност.
Фаталният инцидент е предизвикан след като заради "оголен кабел от захранването на частния обект е протекъл ток по металната рамка на шахтата. При стъпване върху рамката момчето е получило токов удар".