Заради ремонт по канализационната мрежа на малката столична улица "Александър Македонски" много домакинства в София останаха без вода за няколко часа. Причината – пробит водопровод.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Читател на Actualno.com засне шуртящата като фонтан вода от пробива. А ремонтът от няколко седмици затвори кръстовището на „Александър Македонски” с ул. „Хан Пресиян” по посока булевард „България”.
Всъщност ремонтът изобщо не е с цел единствено поддръжка на мрежата. В района, още преди да почнат изкопните работи, беше разлепено съобщение за предстоящи строителни работи. Оказа се, че парцелът, който е точно до подлеза на кръстовището на булевард "България", булевард "Иван Гешов" и булевард "Петко Тодоров" – там, откъдето минава маршрутът на третия лъч на метрото, е предвиден за строеж. Съгласно уведомлението, има разрешение за изместване на съществуващ канал, както и разрешение за строеж на велосипедна и пешеходна рампа.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
На сайта на инвестиционна компания "Мавели" АД има и проект как ще изглежда мястото – осеметажна многофункционална сграда, която ще има жилищна, търговска и офис части. "На партерен, първи и втори етаж ще бъдат поместени офиси, а от трети до осми етаж ще се разполагат апартаменти с квадратура между 90 кв. метра и 225 кв. метра", пише в проекта. "Проектирани са 3 подземни нива за паркиране и гариране, съобразени с обема хора, които ще живеят и посещават сградата", четем още в обявлението на проекта.
Основен въпрос, който задават живущите в района, е дали изпълнението на подземната част ще е възможно именно заради високите подпочвени води там, заради наличието на метрото и заради сложната канализационна мрежа?!
Справка в Търговския регистър показа, че зад фирмата стои строителният предприемач Велико Желев, който е част от директорския борд заедно със съпругата му Мая Желева и сина им Виктор Желев. Велико Желев е известно име в строителния бранш – той беше ръководител на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) по времето на управлението на Симеон Сакскобургготски и беше разследван от Антикорупционната комисия (Комисията Кушлев по време на разследването) за демонстриран висок жизнен стандарт. Разследването е защото след като си тръгва от АПИ, Желев си подарява "Мерцедес Макларън" за около 360 хил. евро, а жена му Мая се сдобива с "Порше Кайен Магнум", пише dnes.bg.
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити
Желев е и член на директорския борд на "Хидрострой" АД, като официално именно той е силният човек в компанията. Преди три години "Хидростой" купи свързваната с Делян Пеевски "Водстрой" 98 след светкавична сделка. "Водстрой" 98 нашумя особено силно след светкавичния конкурс за изграждане на българската част на проваления вече газопровод "Южен поток". Конкурсът беше обявен точно преди Коледа през 2013 година и приключи на Нова година, но "Водстрой" 98 беше една от малкото успели да подадат документи компании. След фалита на КТБ Цветан Василев нападна шефа на "Водстрой" 98 Иван Мирински и го обяви за кукла, подвластна на Делян Пеевски.
Припомняме, че точно от другата страна на кръстовището на бул. "България", бул. "Иван Гешов" и бул. "Петко Тодоров" – откъм "Петко Тодоров", където започва столичният квартал "Стрелбище", вече над две години има протести срещу готвен строеж на 43-44-етажен небостъргач. Проектът е на строителната фирма НИКМИ, а в момента се чака решение на първа инстанция за бъдещето му – заради обвинение от страна на прокуратурата, че извършената заменка за придобиване на имота от строителната компания с решение на Столичния общински съвет (СОС) и подписана от тогавашния кмет на София Бойко Борисов, е незаконна. В сряда, 15 май, от 19:00 часа предстои пореден протест срещу проекта и липсата на устойчиво решение, тъй като тази част на квартала е блокирана, след като НИКМИ разби съществуваща улица с аргумента, че минава през имота ѝ и почти 2 години по-късно няма промяна за отпушване на движението.
Припомняме, че съгласно приетият миналата година Закон за застрояване и устройство на Столична община (ЗУЗСО), ако терен, на който има инвестиционно намерение, е близо до метростанция (до 400 метра) и е с лице по улици от втори и трети клас на първостепенната улична мрежа, ще се позволява строеж на обекти с височина до 100 метра, но само за районите извън централната градска част и южните квартали.
Заглавна снимка: Архив