"Реалността е, че нашата група няма мнозинство и във всеки един момент (другите) могат да ме свалят, ако решат. Договорихме се в края на политическия сезон през юли да се направи равносметка на работата на съвета и да се прецени има ли нужда от смяна или ще продължим да работим по този начин".
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Това призна предстедателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. По думите му в момента няма договорен избор на следващ председател, а за него е важно "да измием срама от общинския съвет и софиянци да са наясно, че тук се правят реални политики за града и за решаването на проблемите им".
Мигрантският въпрос
По повод общественото напрежение около темата с мигрантите в София и инцидентите от последните седмици Петров свика извънредно заседание на общинския съвет по темата със сигурността.
"Свиках го по две причини - първата от тях е, че спокойствието и сигурността на столичани са наш приоритет, а втората е с цел трезво да анализираме ситуацията и да предприемем необходимите мерки за подобряването ѝ. Недопустимо е да се използват, както се оказа, битови инциденти за трупане на политически дивиденти", каза той.
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
В София има 3800 камери, 400 от тях обаче не работят от повече от 10 месеца и в момента се работи по тяхната поправка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради мръсния въздух: Зелен билет и днес в София
Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух
Още: Сигурността и бюджетът на София - какво предстои: Цветомир Петров в "Отговорите" (ВИДЕО)
"Трябва да се преразгледа и ролята на Общинска полиция. С договори, подписани по време на управлението на Йорданка Фандъкова, тяхната роля на практика е сведена до охрана на някои общински имоти. Смятам, че изцяло трябва да бъде преосмислена функцията на Общинска полиция, така че да осигурява активно опазването на реда в столицата", каза Петров.
Той припомни, че граждани от "Овча купел" и "Красна поляна" от години живеят с вечерен час, който сами са си поставили, защото районите им са неосветени. "Кметът Терзиев вече започна поетапно възстановяване на осветлението в паркове, пространства, където няма или отдавна не работи. Само в Западен парк вече са ремонтирани над 400 осветителни тела", коментира шефът на СОС и подчерта, че предстои да се оформи и предложената мярка от Терзиев за нов зам.-кмет по сигурността, каквато длъжност повече от десетилетие не е имало в Столичната община.
Още: Транспортът в София е на плюс, Терзиев няма да тегли заем
Още: Повече автобуси до Витоша от 18 януари, забрана за коли в празнични дни
Бюджетът на София
По повод предстоящото гласуване на проектобюджета на кмета Васил Терзиев за 2024 г. на Столична община има опасения, че заради липса на мнозинство на ПП-ДБ-СС може да има бюджет с "мнозинство на опозицията", Петров каза:
"По принцип има такава хипотеза. Сега започваме доста сериозни разговори по бюджета през двете седмици до 28 март, когато ще се гласува. Г-н Терзиев и екипът му са отворени за предложения, това се видя и на общественото обсъждане с гражданите и веднага бяха включени техни идеи в капиталовата програма", каза шефът на Столичния общински съвет. Той потвърди, че вече са включени предложения и на друите партии и тепърва ще бъдат обсъдени още. "Отправихме и послание към тях да дадат предложения, с които да кажат "Ако това се измени, ние бихме подкрепили бюджета". Иначе е лесно само да казваш какво не ти харесва", коментира още той.
Още: Шефът на СОС предлага кадрови промени в няколко структури
Снимка: БГНЕС
Относно факта, че като председател на СОС той ръководи председателския съвет, където се дава ход на внесените доклади, опозицията вече се оплака, че техните доклади се бавят.
"Няма да толерирам бавене на докладите, но има спешни, тъй като се гонят срокове. Три месеца се трупаше работа и тя не може наведнъж да бъде свършена", подчерта Петров.
Детските градини
Председателят на СОС си поставя като основен акцент в своя мандат най-сетне да се реши проблемът с детските градини. "Това не зависи само от общинския съвет, защото има нормативни документи на Министерствата на здравеопазването и на регионалното развитие, които спъват решаването му", каза Петров пред колегите от "Дневник".
Още: Първа стъпка: Промяна в цените на картите за столичния градски транспорт
На въпрос ако инвеститор строи голяма сграда ще може ли приземните етажи да са детска градина за хората, живеещи или работещи в сградата, Петров каза: "По тези въпроси от края на лятото работи група архитекти и експерти, които се занимават с детското развитие. Имам двегодишно дете, което ходи на ясла, но на частна, защото не го приеха в общинска. Имахме максималния брой точки - 15, без допълнителните за болести и за брат или сестра, но нямало достатъчно места", призна той.