Законодателството на ЕС, от който част е и България, позволява най-много 35 дни с въздух, в който има замърсяване над нормата. В София, в първите три месеца на годината, вече има 37 такива дни. Това заяви Борис Бонев от организацията „Спаси София”, която се включи в колективен иск срещу Столична община заради мръсния въздух в София.
Още: Коледарите в Елин Пелин поддържат живи българските традиции
Още: Кметът на Самоков проведе оперативка заради усложнената зимна обстановка
Дневната норма специално за фините прахови частици, които са считани за най-големия проблем в София, е 50 микрограма на куб. метър. 35 дни най-много, а не че 35 дни трябва да е повече, уточни пред Нова телевизия адвокат Димо Господинов, който също е част от колективния иск.
Същевременно зам.-кметът по транспорта на София Евгени Кусев обяви, че има превишение само на фини прахови частици „в определени дни през зимата”, а не нещо друго. На въпрос защо Програмата за качеството на въздуха е приета две години по-късно, чиновникът отвърна, че са се изработвали определени мерки. Като мерки Кусев посочи строителството на метрото и се оправда с него за преместването на измервателната станция на Орлов мост. Кусев обяви и, че БАН разработва инструментариум, с който два дни по-рано да узнаваме, че ще има пик в замърсяването на въздуха и тогава ще могат да се задействат мерки, като например ограничаване на трафика в столицата на някои места.