Има смислени политики за това какво да се прави с минералните води в София, но е свършено много малко. Това каза арх. Любо Георгиев, председател на сдружението за градски политики „Мисия София“ пред БНР.
Още: Затварят пътищата до природен парк Витоша за основно почистване тази нощ
Още: "СУРВА": Най-големият балкански фестивал на маскарадните игри гостува в София (СНИМКИ)
"Има общинска стратегия за използването им, както и план за действие, но прилагането им куца на много места. Много малка част от това, което е предвидено, е реализирано. Около 15% от капацитета на минералната вода се използва и в това включваме и бутилирането на големи марки. 85% или се изливат или въобще не ги извличаме", каза арх. Георгиев.
Той добави, че всички подземни богатства са собственост на държавата. Осем извора в столицата са предоставени от държавата за стопанисване на Столичната община за дълъг период.
"Сред тези извори не са Горна баня и Банкя, т.е. те са все още държавни. За да се намеси общината по-сериозно в казуса с управлението има нужда и тези извори да бъдат прехвърлени за стопанисване", допълни арх. Георгиев.
Още: Коледарите в Елин Пелин поддържат живи българските традиции
Още: Кметът на Самоков проведе оперативка заради усложнената зимна обстановка
По думите му, политиците в общината не са приели минералната вода като достатъчно сериозен ресурс.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обстановката на Витоша е критична: Говори домакинът на хижа "Алеко"
Още: София посреща новата година със светлинно шоу вместо заря
"Трябва да има визия за тези източници и това наследство и въобще не е проблем, че повечето сгради на бани са културно наследство, напротив – това е ресурс, то е богатство", каза арх. Любо Георгиев.
ОЩЕ: Къде се намира най-горещият минерален извор в България?