На 18 февруари изпълнителният директор на Топлофикация- София Сашо Чакалски или негов адвокат ще трябва да се яви на делото по жалбата на омбудсмана Мая Манолова за отказа до информация, което тече от години. Това бе решено на днешното заседание на Административния съд - София". Причината за отлагането на гледането на спора е процесуална неточност от страна на съда при конституирането на ответника.
"Съдебната сага, която продължава трета година, си заслужава, защото трябва да бъде накарано дружеството да предоставя цялата информация за своята дейност на реалния собственик т.е. 1,5 млн. граждани, живеещи в София", категорично заяви пред журналисти след отлагането на делото Мая Манолова. Основно става дума за т.нар. "юрисконсултски възнаграждения", които "Топлофикация" прибира от своите длъжници, въпреки че заплатите на юристите ѝ са включени в цената на топлинната енергия, одобрена от КЕВР.
Разказвайки за първия рунд на сагата Манолова изтъкна: "спечелихме първите битки, но Топлофикация не се съобрази с указанията на съда. Очевидно от дружеството се смятат за недосегаеми, недлъжни да се съобразяват със съдебни указания и разпореждания" и изрази недоумение какво има да крият и защо не предоставят публично поисканата публично информация, която се отнася до събрани от гражданите на столицата суми. Според нея може би въпросите опират и до Столичния общински съвет, който е принципал на Топлофикация - София - не трябва ли да накарат най-накрая ръководството на дружеството да промени отношението си към столичани, да дава информация за това как харчи парите на гражданите на София?
"Въпросът е принципен - за това трябва ли Топлофикация да информира столичани, демек, своите собственици, своите началници как харчи техните пари", категорична е Манолова и изтъкна, че и новото ръководство на Топлофикация - София отново крие от хората важна информация. Ръководствата се сменят, но начинът на управление си остава същият, коментира Манолова.
Тя припомни, че след встъпването в длъжност като изпълнителен директор Сашо Чакалски е поел ангажимент, че ще предостави исканата информация. "В разговор в омбудсманството изрази удивление как може да не бъде предоставяна информация по теми, които вълнуват столичани", заяви Манолова и отбеляза, че му е изпратила две напомнителни писма и е минало много време докато в края на миналата година е получила формален отказ за исканата информация. "Нищо ново под слънцето. И това ръководство на Топлофикация не си държи на думата и смята непредставянето на информация за допустимо поведение", коментира Манолова. "Това са парите на столичани, прибрани от тях по съдебни дела като юрисконсулски възнаграждения. Става дума за сума между 10 и 15 млн лв., става дума и за няколко милиона, платени на адвокатски кантори, за които би следвало столичани да знаят", подчерта Манолова.
Омбудсманът припомни, че се водят дела и по отношение на Софийска вода, които се водят от прокуратурата, тъй като гражданите нямат право да атакуват решенията на КЕВР. Единствените, които могат да атакуват решенията на регулатора, са или прокуратурата, или самите В и К дружества, които нямат интерес, тъй като исканията им винаги се удовлетворяват. "Проблемите в отношенията между монополните дружества и гражданите би следвало да се търсят и в работата на КЕВР и законодателството, което им дава право да се държат по този безобразен начин", категорична е Манолова. Всичко е в ръцете и на народните представители, към които отправям апел няколко пъти за промяна на законодателството, за да направят баланса на интересите възможен, добави тя и подчерта, че в момента интересите на монополните дружества надделяват над тези на гражданите. По думите ѝ монополните дружества правят буквално каквото си искат - определят се неоправдано високи цени, в които се включват всякакви разходи, включително за адвокатски кантори, скъпи ремонти, луксозни разходи и пр.