Давайки старт на кампанията на столична община "София - град без Хепатит С", председателят на Столичния общински съвет (СОС) Георги Георгиев се тества за вируса. "Това могат да направят и 5500 софиянци, но анонимно и напълно безплатно", каза той анонсирайки кампанията, която е съвместна между общината и международната компания АбВи България и дружество.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
За начало са осигурени 5500 теста, с които в 9 общински лечебни заведения ще бъдат тествани безплатно и анонимно желаещите жители на столицата. Това са Университетска Първа МБАЛ - София "Св. Йоан Кръстител", Втора МБАЛ - София ЕАД, Пета МБАЛ- София ЕАД, две АГ болници - Първа акушеро-гинекологична болница „Света София“, Втора специализирана акушеро-гинекологична болница за активно лечение "Шейново" и четири диагностично-консултативни центъра - 22 ДКЦ, 11 ДКЦ, 12 ДКЦ и 17 ДКЦ.
"Имаме много важна цел и тя е да осигуряваме по-добро качество на живот на софиянци в различни области - градска среда, социална политика, здравето", посочи Георги Георгиев.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
Това е поредната инициатива на столична община в областта на общинското здравеопазване, отбеляза Георгиев и съобщи, че по програмата за двойки с репродуктивни проблеми вече са родени 33 дечица, а по новата програма за асистирана грижа, наскоро бяха връчени първите GPS-устройства за хора с деменция и Алцхаймер, които се предоставят безвъзмездно от общината.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
"Това излиза извън представите за корпоративна социална отговорност, това е нещо повече, тъй като това е отговорност за общността и нейното здраве", коментира новата кампания шефът на общинската комисия по здравеопазване д-р Антон Койчев.
СЗО е поставила задача на всички страни-членки на СЗО до 2030 г. 90% от хората с вирусни хепатити да бъдат идентифицирани и 80% от тях да бъдат лекувани, посочи проф. Красимир Антонов, председател на Българското дружество по гастроентерология и председател на Експертния съвет към МЗ за превенция и борба с вирусните хепатити. Той съобщи, че за България честотата на тази инфекция варира от 0.9% до 1.5%, като в София броят на инфектираните с "Хепатит С" вероятно е значим.
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити
"Ако успеем, благодарение на усилията на столична община, които тя полага заедно с пациентски организации и международни компании, да открием всички носители на "Хепатит С", ще можем да направим гигантска крачка към уточняването на тази инфекция", каза професорът.
Той съобщи, че всички граждани на София, които бъдат изследвани и се окажат позитивни, ще бъдат насочени към специализираните центрове за лечение, които само в София са 8, а общо в страната са 15.
За 98% от пациентите лечението е успешно, но точно скринингът е определящ, за успеха, подчерта управителят на Абви - България Павел Колев. Той изказа благодарност на Столична община, че с тази инициатива допринася млади хора в тяхната активна възраст да бъдат излекувани.