Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С 482 млн. лв. недовзет приход: "Топлофикация София" забрави да подаде годишен финансов отчет

16 ноември 2022, 17:56 часа • 2848 прочитания

Недовзет приход до началото на ноември от 482 млн. лв. формира "Топлофикация София". 330,4 млн. от него е за регулаторния период 2021-2022 г., а почти 151,9 млн. лв. – след компенсация към 31-ви октомври тази година, става ясно от съобщение на дружеството. Минусът се калкулира заради значително по-високите цени на природния газ спрямо заложената прогноза в ценовото решение на КЕВР.

Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета

Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори

Към днешна дата от "Топлофикация София" не са публикували в Търговския регистър годишния си финансов отчет за 2021 г. Задължението на юридическите лица е да направят това до края на септември т. г. Непубликуването в срок на ГФО подлежи на санкции както по Закона за счетоводството, така и по Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф

Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков

По предварителни данни общите приходи на дружеството за 2021 г. са в размер на 659,7 млн. лв., със 165,8 млн. лв. повече приходи от електроенергия спрямо 2020 г. Приходите от борсови продажби на електроенергия се увеличават спрямо миналата година с 118,6 млн. лв. Положителният ефект е постигнат  резултат както на по-високите продажби, така и на постигнатата по-висока средна борсова цена със 118% спрямо миналогодишната.

Общите разходи за 2021 г., пак по предварителни данни, възлизат на 913,5 млн. лв. или с 413,3 млн. повече спрямо отчета за 2020 г.

Прогнозният финансов резултат на дружеството за 2022 г. е загуба в размер на 134 млн. лв. – се сочи в бизнес плана на "Топлофикация София".

Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин

Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити

(От тазгодишния доклад пред КЕВР става ясно, че дружеството е декапитализирано)

"От 2012 г. дружеството е натрупало загуби в размер на 397 млн. лв. Това доведе до постепенното намаляване на собствения капитал и влошаване на финансовото състояние на Дружеството повтарящите се загуби на "Топлофикация - София" ЕАД наложиха Дружеството да вземе заеми от БЕХ и "Булгаргаз" за финансиране на дейността си. На практика БЕХ и "Булгаргаз" де факто субсидират дейностите на "Топлофикация - София" ЕАД, като предоставят заеми за поддържане на дружеството в платежоспособност. Нетекущите и текущите задължения на Дружеството към 31 декември 2020 г. възлизат на 1 003,5 млн. лв. Към края на 2020 г. задълженията на БЕХ и "Булгаргаз" представляват повече от 75% от общите задължения на "Топлофикация - София" ЕАД, се сочи пък в доклада на наетата от дружеството международна компания Black&Veatch, която имаше за задача да изработи оздравителен план.

Припомняме, че през май месец миналата година САЩ предостави безвъзмездна помощ от близо 1 млн. долара за модернизация на столичната топлофикация. Споразумение за безвъзмездното финансиране бе подписано между кмета Йорданка Фандъкова, посланика на САЩ в България Херо Мустафа и Ино Ибонг - ръководител на Агенцията за търговия и развитие на САЩ (USTDA), която осигури финансирането на стойност 921 554 долара. Изпълнител на задачата е американската компания Black&Veatch Management Consulting.

Напоследък упорито се заговори за идеята „Топлофикация София“ да стане държавна. Такава е била фирмата до октомври 2010 г., когато Министерския съвет реши на Столична община да се прехвърли безвъзмездно 107 648 905 поименни акции от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

Наскоро пред "Още от деня" на БНТ служебният енергиен министър Росен Христов заяви, че работят интензивно за решаване на въпроса със задлъжнялостта на "Топлофикация София", защото тя е в нездравословно състояние, но влияе много на "Булгаргаз" и възможността му да набира средства от частния сектор.

"Както знаете, ние финансирахме "Булгаргаз" с 800 милиона заем от министерството и сега подготвяме ново решение пак за значителна сума. Паралелно с това обаче заедно с Общинския съвет в София разработваме програма, която да изведе "Топлофикация София" от тази спирала на системно натрупване на данъци и дружеството посредством оптимално управление и инвестиции да стане един добросъвестен платец“, заяви още министърът.

По думите му целите на общината и държавата изцяло съвпадат и са насочени към осигуряване на отоплението на софиянци на оптимална цена. По думите му преминаването на "Топлофикация" към държавата посредством придобиване за сметка на натрупаните задължения за определен период ще изчисти задълженията на "Топлофикация", правейки я поне счетоводно да изглежда добре.

Хистов е категоричен, че ако продължи да работи както досега, ще продължи и да натрупва задължения.

"Но този прозорец, който се отваря, ни дава възможност да привлечем опитна компания, която е специализирала в управление и експлоатация на такива активи с мащабна инвестиционна програма. Така че да може по този начин постепенно да изведем "Топлофикация" на едно нормално операционно равнище", посочи още министърът.

За момента според него не е ясно кой точно ще вземе "Топлофикация" на концесия, по-скоро имало стратегия, която тепърва се разработва – първо как точно юридически може да стане евентуалното прехвърляне към държавата.

"Не сме определили оператор за дружеството, това трябва да стане на конкурентна процедура с много участници, така че да получим максимално най-добрата оферта", допълни Росен Христов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес