С плакати, призоваващи за спасяване на столичния квартал "Захарна фарбика" и снимки на бунища и въргалящи се "живи трупове" в междублоковите пространства, съкварталци се събраха на последен мирен протест пред община "Илинден" срещу заплашителното за тях ромско присъствие.
Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС
Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости
До общината има център за временно настаняване, в близост е и кризисен център, където се настаняват хора без образование и елементарна култура, оплакаха се хора от квартала. "Страх ни е да излизаме и да се прибираме", споделиха те пред репортер на Actualno.com.
"Имаме събрани 1300 подписа на жители на квартал „Захарна фабрика“. Искаме чист, спокоен и зелен квартал, какъвто беше някога", заяви Анна Тренкова от Инициативен комитет "Захарна фабрика". По думите ѝ в квартала вече не се живее.
От Инициативния комитет искат отговор на въпроса "Кога ще бъдат премахнати гетата и домът за временно настаняване с кризисния център" и предупреждават, че това е последния път, в който протестират мирно. "Следващият път ще блокираме булевард „Сливница“ и улица „Кукуш“, за да бъдем чути, ако сега не бъдат взети адекватни мерки", заяви Тренкова.
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Тя разказа, че нейна приятелка като бременна била нападана два пъти с цел грабеж, също, че едно от децата ѝ било ухапано от куче, а от "Екоравновесие" се оправдавали, че "господата роми не ги допускали да кастрират бездомните кучета".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Подписката е внесена в Столична община, предстои да бъде внесена и в Министерски съвет. "Предишната беше за гетото от другата страна на улица „Кукуш“. Започна събаряне, но те се преместват оттам тук, което не е разрешение на проблема. Тук казват, че е временно – първо казваха, че е за 3 месеца, после за 6 месеца, но, изглежда, няма нищо по-постоянно от временното", разказа още Тренкова.