Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отново протест срещу премахването на паметника пред НДК

04 юли 2017, 19:52 часа • 2348 прочитания

Въпреки демонтажа на паметника при НДК - „1300 години България”, граждани протестираха за трети път за неговото запазване и реконструкция, предаде БГНЕС.

Още: Васил Терзиев: ВАС все още не се е произнесъл по оспорването на избора за кмет, въпреки че срокът изтече

Още: Патриарх Даниил ще посети Елин Пелин

Протестиращите развяваха български знамена, а от време на време покрай тях преминаваше и някой друг гражданин, който не беше съгласен с тях.

Защитниците на паметника настояват да бъде възстановен така, както е изглеждал вместо да бъде разрушен. Сред поддръжниците на идеята за запазване на паметника е големият български художник акад. Светлин Русев. В подкрепа на запазването на паметника се обявиха и Съюзът на българските архитекти и Съюзът на българските художници.

Не съм съгласен нито със събарянето на паметника, нито с построяването на нов паметник тук, заяви пред БГНЕС Алекси. Според него възстановяването на войнишките паметници се използва като довод от общината, за да бъде разрушен сегашния паметник. „Най-малкото войнишкия паметник сега го използват като довод, при положение, че от 30 години има друг проект, има избрано място и има направена първа копка. 30 години никой нищо не е направил. Само седят и чакат, а сега го използват, за да оправдаят събарянето на този паметник, посветен на нашата държава”, убеден е протестиращият.

Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС

Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости

Според него войнишкият паметник вече не кореспондира с новата обстановка на парка. „Той е един мемориал, а тук хората идват, за да се забавляват, да карат кънки, скейтбордове, има детска площадка. Как ще сложат един мемориал тук, като мемориалът изисква съвсем различна обстановка. Хората идват тук, за да се забавляват, а не да отдават почит. За това е нужна тиха, спокойна обстановка”, заяви още Алекси.

Омръзна ни България да бъде разрушавана отвсякъде, коментира инж. Павлина Чернева. „Какво направиха на мястото на Мавзолея, който разрушиха. Уникална сграда, а обаче след това какво-един паркинг. Хората ни се чудят. Паметникът е свързан с историята на България. Нищо не пречи да се възстанови и паметникът на загиналите ни войници. Има площ. Мястото на архитектите е да съчетаят единия паметник и другия. Какво печелим от разрухата”, запита жената.

Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша

Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София

Тя изрази недоумение защо паметникът е оставен да се руши 27 години. „Къде е властта? Власт, която носи само разруха. Няма бъдеще тази държава. Няма ли да се поучим от историята и грешките си? Утре ще се забранят книги, вдругиден ще започнат да ги палят, къде отиваме? Това не напомня ли някои години преди да избухне хитлеризма? Не трябва да се посяга на свободата и на свободата на словото. Какви ги чака младите хора?”, запита Чернева.

„Чудим се, че са неграмотни, агресия, но то е с години. Откакто избухна демокрацията се върви целево по този път, защото прост народ се манипулира много лесно. И сега с паметника се разрушава нещо, което трябваше да поучи поколенията. Много лесно се руши”, каза още тя.

От своя страна Долорес Абаджиева запита защо никой от „тези естети” не скочил, когато съборили един исторически слой на София. „Те мълчаха. Трябва да има екип от архитекти и специалисти, които не робуват на политически страсти. Те да решават съдбата на паметниците и града. Това е задължително, защото се превърнахме в една дупка и никой не ни уважава”, убедена е Абаджиева.

Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки

Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян

Тя е категорична, че няма как да дойде някой от Западна Европа и да ходи по счупени тротоари, дупки и мръсотия. „Ние да събаряме всичко, да строим някакви сгради, които имат само финансов ефект и да искаме някой да ни уважава. Няма да ни уважават. На първо място вече толкова години няма експерти, които да имат концепция за този град”, смята още Абаджиева.

Депутати и общинските съветници от БСП също подкрепиха протеста за запазването и възстановяването на паметника „1300 години България“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес