Липсата на мнозинство зад кмета Васил Терзиев в Столичния общински съвет доведе до трудно обяснимо блокиране на доклад, чиято цел е да сложи повече ред в ремонтите в София и да подобри координацията с експлоатационните дружества - "Топлофикация", "Софийска вода" и др., с общинската фирма "Метрополитен", с телекомите и т.н.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Групите на ГЕРБ, БСП, ИТН и отцепниците от "Възраждане" спряха приемането на програма за изграждане, реконструкция и ремонт на общински обекти за 2024 г., предложена от зам.кмета по строителството Иван Матов. За нейното приемане гласуваха ПП/ДБ/"Спаси София", които подкрепят Терзиев, "Синя София" на проф. Вили Лилков и "Възраждане", но гласовете им не бяха достатъчни.
ОЩЕ: "Оправяме чужди грешки": Започна поредното пренареждане на жълтите павета
Какво предвижда програмата?
В програмата се изброяват инвестиционните намерения на Столична община, на районните администрации, а също и планираните мероприятия на 7 компании, които имат инфраструктурни мрежи на общинска територия. В списъка са включени 560 участъци от улици и булеварди, по които предстои да се подменят и изграждат тротоари през 2024 г., а също и други мащабни обекти - възстановяване на осветлението в парк "Хиподрума", разширението на ул. "Опълченска" между бул. "Стамболийски" и бул. "Сливница", реконструкцията на релсите по бул. "Стамболийски" в "Западен парк" и още около 380 обекта.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
"Програмата представлява координационно усилие между различните участници в строителния процес. Задачата е те предварително да представят плановете си и да са запознати с плановете на останалите. Искаме фирмите да са наясно с предстоящите ремонти, които общината и районите планират, за да ги съобразят със своите намерения. Списъкът е индикативен и в него могат да влизат и излизат обекти. Те ще се разглеждат и от комисия, в която участват всички заинтересовани страни", поясни Матов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
Той допълни, че отхвърлянето на програмата ще донесе проблеми преди всичко на комуналните дружества, които ще бъдат затруднени да изпълняват плановите си ремонти. "Ако не я приемем, например ЕРМ "Запад" няма да може да направи планов ремонт на кабели в Банкя, а в същия район "Софийска вода" няма да може да подмени водопровод", посочи Симеон Ставрев от ПП/ДБ/"Спаси София". Колегата му Стефан Спасов призова ГЕРБ, БСП и ИТН да дадат предложения за подобряване на програмата, за да бъдат включени и тя да бъде приета.
ОЩЕ: "Ремонт на ремонта" и презастрояване: Новият кмет на София с първи думи по наболели проблеми (ВИДЕО)
Бойкот
Въпреки това изброените групи гласуваха "въздържал се", като мотивите бяха доста странни. Прошко Прошков от ГЕРБ поясни, че идеята за координация е добра практика и че като бивш кмет на район "Лозенец" той вече е предлагал такъв списък. "В настоящия й вид обаче не виждам достатъчна координация между отделните дружества. Не виждам линейни графици, конфликтни точки, графични материали. Надявах се новото управление да подходи по-модерно. Не получихме отговор защо от програмата за ремонта на тротоарите отсъства цял район като "Подуяне", отбеляза Прошков.
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити
На това Матов отговори, че в програмата фигурират всички обекти, чийто проекти вече готови. Въпреки това Прошков обяви, че ще гласува "въздържал се", за да покаже "жълт картон по отношение на активността". От БСП и ИТН не взеха никакво отношение, но въпреки това двете формации също гласуваха "въздържал се".
ОЩЕ: Пак затварят ул. "Цар Шишман" в София за ремонт
"Аргументите ви са неадекватни. В програмата има посочени обекти за реализиране със заложени срокове. Поведението ви прилича на бойкот", отговори Ставрев. "Аз предлагам да приемем тази програма и след това да създадем координационно звено, което да гледа обектите един по един", предложи Ивайло Йонков от "Синя София". В крайна сметка обаче докладът не бе приет.
Съпротивата на ГЕРБ срещу опитите за подобряване на синхрона и качеството на ремонтите в София е парадоксално, като се има предвид, че именно в мандатите на Йорданка Фандъкова градският фолклор роди фразата "ремонт на ремонта". Емблематичен пример в това отношение стана обновяването на ул. "Цар Иван Шишман", което продължи почти 6 г. заради липсата на координация. През този период дейностите няколко пъти бяха спирани и подновявани, тъй като общината не се беше синхронизирала с "Топлофикация" и "Софийска вода". Затова се наложи вече положена настилка да се разкопава, за да се подмени подземна инфраструктура.