Лекари и пациенти от онкоболница в София излязоха на протест заради разкриването на COVID отделение в лечебното заведение. Това става след заповедта на здравния министър, с която всяка голяма болница се задължава да разкрие допълнителни леглаза пациенти с коронвирусна инфекция.
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Недоволните смятат, че е абсурдно и рисковано да се лекуват онкоболни и пациенти с коронавирус на едно място. Според ръководството на Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология риск от разпространение на заразата няма, предава btv.
COVID отделението е с 29 легла. В него в момента се лекува един пациент, който е и с онкозаболяване. Помещенията са изолирани, а изборът на персонал е направен след запитване за доброволци в болницата, уточняват лечебното заведение.
Пациентите смятат, че правилата за разкриване на COVID зони и в специализираните болници ги подлагат на допълнителен стрес. Против са и лекари. Сред тях – доктор Панайот Куртев, началник на клиниката по хирургия: „Сградата е стара, тя няма възможности за изолация на отделение. Входовете са едни и същи, коридорите са едни и същи, асансьорите са едни и същи. При едно отделение с 30 легла, ние не можем да осигурим пълна изолация на тези хора и има риск да се инфектират и онкоболните, които се лекуват в болницата“.
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Той обясни, че само пациентите с ракови заболявания, които са развили коронавирусна инфекция трябва да се лекуват при тях.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
Директорът на лечебното заведение и бивш здравен министър д-р Стефан Константинов слезе при протестиращите и отговори на твърденията, че има смесване на потоците. По думите му е обособен различен коридор към COVID отделението. Той добави, че лекарите ще минават от друго място и няма риск от разпространяване на заразата.
„Ако дойдат повече хора, ние сме лекари и ще ги лекуваме. Оноболните са рискова група и също се разболяват, а ние трябва да им осигурим лечение. Шокиращо е едни хора да се запишат като доброволци и да видиш пост във „Facebook“ колко страшно е тук. Това е раздухване на работата“, каза д-р Константинов.
В същото време проф. Асен Балтов също обясни, че няма опасност онкоболницата да се превърне в COVID болница. Но в момента няма чиста от коронавирус болница и болест.
Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух
Още: Транспортът в София е на плюс, Терзиев няма да тегли заем