Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Общинският съвет прие бюджета на София

25 януари 2018, 14:02 часа • 2531 прочитания

Столичният общински съвет (СОС) прие бюджета на София за 2018 г. Решението беше взето с 42 гласа "за" и 14 "против".

Още: Затварят пътищата до природен парк Витоша за основно почистване тази нощ

Още: "СУРВА": Най-големият балкански фестивал на маскарадните игри гостува в София (СНИМКИ)

Проектобюджетът на общината за тази година е около 1,5 млрд. лева. За поредна година той е по-висок в сравнение с предишната. Повишението с около 300 млн. лева сега идва основно от повечето пари от държавния бюджет за образование, с които трябва да се покрият по-високите заплати на учителите. Увеличение на основните данъци и такси не се предлага.

В началото на дебатите кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова представи пред общинските съветници рамката на бюджета.

"Това е едно от най-красноречивите доказателства за доброто управление на общината. В края на миналата година СО получи инвестиционен рейтинг, който позволява да се използва по-евтин финансов ресурс. Това се дължи и на доверието от страна на гражданите и от страна на ЕК. Ясна е тенденцията за постоянен ръст на собствените приходи. От 2012 г. досега се увеличават собствените ни приходи. Тази година предвиждаме да са 661 млн. лв.", каза Фандъкова.

Още: Коледарите в Елин Пелин поддържат живи българските традиции

Още: Кметът на Самоков проведе оперативка заради усложнената зимна обстановка

Тя обясни, че преходният остатък от миналата година е 97 млн. лв., които се разпределят за изпълнение на ангажиментите в образованието, за отчуждаване и други.

"Бюдежтът е рекорден. Планираният приход достигат за първи път 661 млн. лв. За първи път СО планира данъчни приходи от 319 млн. лв. Както знаете, за пореден път достигнахме 100% изпълнение на приходите. Това е знак, че СО управлява финансите отговорно. Това е доказателство за позитивни резултати, затова бюджет 2018 година следва да бъде подкрепен. Бюджетът е амбициозен, но изпълним", каза Орлин Алексиев, общински съветник от ГЕРБ и председател на комисията по бюджет и финанси.

Очаквано съветниците от БСП, Политическа група 5 (Зелените, Глас Народен и Движение 21), ДСБ и коалицията "Сердика" (АБВ и Български социалдемократи) обявиха, че няма да подкрепят проекта. Мотивът - той е направен изцяло от администрацията и без участието на съветници от всички групи.

По време на дебатите пък социалистите разкритикуваха това, че във финансовия план на общината няма заложени специални пари за обезпечаване на мерките за подобряване на качеството на въздуха. Според кмета Фандъкова обаче целият бюджет е за това, тъй като инвестициите в улични ремонти, паркове и купуване на нови коли за градския транспорт са насочени към решаванетo на мръсния въздух.

Още: България през 2024 г.: Васил Терзиев и работата му като кмет на София

Още: Туристическият информационен център на Самоков отвори врати в Боровец

Лидерът на БСП-София Калоян Паргов обяви, че откакто ГЕРБ управлява в Столична община има модел, в който общинските съветници са притурка и гумен печат на всички решения на цялата администрация.

"Отказвам да става съучастник в тази ваша игра – да се оправдавате с това, че общинският съвет е виновен. Днешният акт е акт, в който ще отпечатаме вашите документи да се харчат парите на софиянци с тези приоритети", каза още той.

По думите му има една тенденция, "която става вече дразнеща и за хората" - че общината върви след проблемите. "Когато казваме, че планираме, ясно трябва да си даваме сметка дали вървим пред проблемите или просто вървим след тях. Много често се опитваме да заметем и проблемите под килима", добави социалистът.

За мръсния въздух той уточни, че 7 години след инвестицията от над 630 млн. лв., има 5 пъти по-мръсен въздух. 

В свое изказване столичният кмет отговори на социалиста, като обяви, че твърдението за по-мръсен въздух не е вярно. Тя цитира и данни от Европейската агенция за околна среда в подкрепа на своето твърдение.

"Аз се гордея, че за последните 10 години сме построили 90 нови сгради за детски градини. Има години, в които строим по 9-10 нови сгради", добави тя, отговаряйки на някои от упреците на БСП.

"Да се политизира темата "образование" - не е редно. Против съм. Ако има хора, които си вкарват децата в детски градини по втория начин - отговорността си я носят те", уточни Фандъкова.

Относно парите, които ще бъдат получени от продажбата на Общинска банка, Фандъкова обяви, че те ще бъдат инвестирани в образование, спорт и квартални улици. "Ще представим програма, за да не разходваме парите на парче", обеща тя.

От Политическа група 5 пък обявиха, че петимата общински съветници - Иван Велков, Симеон Славчев, Стоян Александров, Светослав Витков и Венци Мицов, ще пропуснат и дебатите и няма да подкрепят бюджета.

"Бюджет 2018 е на администрацията на СО. Ние искаме да има прозрачност, да се приемат политики и именно те да бъдат финансирани с бюджета. А това не бе направено. Искаме нов начин на формиране на бюджета на Столична община, заяви съпредседателят на ПГ5 инж. Симеон Славчев.

"Никога повече да не се получава така, че взето с политически консенсус решение на СОС да не бъде изпълнявано от администрацията на Столична община. Става въпрос за решението бюджетът на СО да се формира, обсъжда и приема по нов начин и с активното участие на всички общински съветници и всички постоянни и ресорни комисии към СОС", категорични са в ПГ5. 

Иво Божков от групата на ДСБ обяви, че една от причините да не подкрепи бюджета е, че трафикът на коли в столицата е неовладян - съответно тази политика на общината е провал. "Защото статистиката показва, че въпреки, че хората в София се увеличават с 20 хил. души на година, жителите, използващи градски транспорт намаляват. Причините са няколко - той не е достатъчно удобен, редовен и евтин", каза още той.

Зам.-председателят на СОС от БСП Милка Христова определи бюджетът на управляващите за 2018 г. като провал. Тя уточни, че най-голям е провалът в усвояването на европейски средства - само 29%.

"София повтаря модела, който в момента е в държавата, обясни тя. - Цялата държава през 2017-а има сериозен проблем по отношение на усвояването на европейски средства. Това означава, че има огромна липса на административен капацитет за усвояване на фондовете. Освен това, не е добре направена конкурсната документация. Има явно класиране на не най-добрите кандидати, което води до многократни съдебни обжалвания и до невъзможност да бъдат започнати обекти, както и невъзможност за подготвяне на техническа документация", каза тя. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес