Общински съветници от БСП, "Глас народен", "Зелените", Симеон Славчев, "Нормална държава" и ДСБ внесоха доклад за искане на местен референдум в София във връзка с изграждането на инсталация за горене на RDF отпадъци в София, предаде репортер на Actualno.com.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Старейшините настояват софиянци да бъдат питани по три основни въпроса:
1. Съгласни ли сте Столична община да изразходва 157 млн. евро, от които 67 млн. евро заем за изграждане на инсталацията за изгаряне на RDF/изгаряне на отпадъци?
2. Съгласни ли сте инсталацията за изгаряне на RDF/отпадъци да се построи в центъра на София, район “Сердика”, бул. “История Славянобългарска”, на територията на ТЕЦ София?
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
3. Съгласни ли сте инсталацията за изгаряне на RDF/отпадъци да се построи до Завода за механично и биологично третиране на отпадъци в местността “Садината” до село Яна?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
Инициаторите на доклада са изготвили и девет мотива в подкрепа на необходимия според тях местен референдум.
Според Калоян Паргов от БСП има крехко мнозинство в Столичния общински съвет относно инсталацията за отпадъци. Той счита, че софиянци трябва да вземат решението за инсталацията предвид разходната част на проекта и проблема с фините прахови частици. По думите на Паргов хората искат да бъдат питани и да участват активно във вземането на решения, касаещи бъдещето на техния град.
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити
Позицията на БСП относно площадката за RDF/отпадъци е тя да бъде изградена в местността “Садината” до село Яна. Паргов се мотивира с това, че така ще се намалят разходите за транспорт и замърсяването на въздуха в централната градска част.
Симеон Славчев от политическа група "5" посочи, че мотивите в доклада са над 10 страници, като част от тях са подкрепени с експертни оценки. Той коментира, че докладът е подкрепен с конкретни примери от цял свят за това как такъв тип инсталация за отпадъци влияе върху здравето на хората.
Според Славчев тази технология за боклука не отговаря на нито една от политиките на Столична община в раздел "Екология". От група "5" се опасяват, че тази инсталация ще извежда в атмосферата допълнително фини прахови частици и произвежда канцерогенни вещества.
Общинските съветници заявиха, че това не е политическа, а гражданска кауза. Стана ясно и че до месец след внасянето на доклада трябва да се проведе сесия, на която да бъде взето решение дали ще се проведе референдум по така поставените въпроси.
Реакцията на старейшините от ГЕРБ
Според Малина Едрева, председател на групата на ГЕРБ в СОС, предложението за референдум една година преди началото на предизборната кампания цели единствено абсолютен провал на проекта и преследване на чисто политически цели.
Лорита Радева, председател на постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори, попита кога колегите ѝ вносители на доклада са били искрени към гражданите на София: тогава, когато са се произнасяли публично, че такива инсталация трябва да има, или в днешен ден, когато решават да питат гражданите къде да бъде мястото на инсталацията или дали изобщо да я има?
Според Радева подобни действия на вносителите на доклада за искане на референдум са свързани единствено с популизъм. Тя посочи, че всички инсинуации със замърсяването на въздуха заради инсталацията са единствено заиграване със страховете на хората.
Председателят на СОС Елен Герджиков заяви, че на престоящото заседание на Общинския съвет не е включил обсъждането на референдума, тъй като комисиите в СОС първо трябва да се запознаят с аргументите на вносителите.
По думите на Герджиков няма нищо ново в доводите на колегите му, тъй като дискусията по темата е започнала още преди 7-8 години и вече са взети поредица от решения на СОС в подкрепа на този проект.