Договор за инженеринг – проектиране и изграждане на пристройка и надстройка на училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Нови хан подписа община Елин Пелин. Той е на стойност 2 348 500 лв. без ДДС, а изпълнителят, избран след проведена обществена поръчка, е консорциум между фирмите „Регал Билд“ ЕООД и „План Консепт“ ЕООД.
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Общо 900 календарни дни е срокът за изпълнение на обекта. От тях 60 дни са предназначени за създаване на работен проект. Учебният корпус трябва да е готов за 360 дни, физкултурният салон – също за 360 дни, а вертикалната планировка – за 120.
Писмени данни за съществуването на училище в с. Нови хан няма до построяването и откриването на черквата през 1872 г. Било е изоставено до 1922 г., когато е потрябвало отново. През 1937 г. към старото училище бива изграден двуетажен учебен корпус със сутерен - постройка с четири класни стаи. Горните две са с портал, за да се използват и за салон при събирания и вечеринки, в северната стая има и сцена. Покривната конструкция е била дървена, скатна, с обшивка от дъски и покрита с керемиди. След основен ремонт покривът е бил демонтиран и към момента е плосък тип „топъл“ с външно отводняване.
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Проектът предвижда разширение (пристройка) на съществуващата друетажна сграда с учебен корпус и закрит физкултурен салон. Той трябва да бъде изработен така, че да може да се изпълни поетапно – първо учебен корпус, после физкултурен салон и накрая - вертикална планировка, в зависимост от възможностите за финансиране.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
Към настоящият момент в сградата могат да учат до 200 ученика, което е крайно недостатъчно за нарастващите нужди на общината и все по-големия брой деца, които ще станат на училищна възраст в следващите години.
В двора на училището има останки от XVII век на османски кервансарай (хан), известен като „Калето“. Запазена е стена от кервансарая, някои части от хана са били съборени през 1872 година при строежа на училището. Предвидено е стената да бъде запазена и подходящо изложена като културно историческо наследство.
Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух
Още: Транспортът в София е на плюс, Терзиев няма да тегли заем