Столична община се отказва от плановете си да ремонтира т.нар. историческа част на Борисовата градина. Тази седмица Столичният общински съвет ще разгледа предложение за спиране на проекта за обновяване, което е внесено от общинския съветник Лорита Радева от ГЕРБ, от за.-кмета по екологията Десислава Билева и от още представители на управляващата коалиция ГЕРБ-СДС. Предстои искането да бъде гласувано от няколко комисии, както и на предстоящата сесия на градския парламент.
Докладът предвижда парите за ремонта на най-големия парк в столицата да бъдат пренасочени за облагородяването на междублокови пространства в шест района на София– „Красна поляна“, „Надежда“, „Връбница“, „Илинден“, „Сердика“ и „Възраждане“, съобщи в. "Сега". През 2021 г. Столична община сключи споразумение по Оперативна програма „Региони растеж“ за получаването на 9 млн. лв. еврофинансиране за ремонта на Борисовата градина, към които трябваше да бъдат добавени над 1,3 млн. лв. съфинансиране от бюджета на Столична община. В етап 1 трябваше да се обновяви алейната мрежа и парковите елементи в централната част на градината, а в етап 2 трябваше да се реконструира съществуващата обществена тоалетна при Лятната читалня.
Причините за спирането на проекта са забавяне на сроковете за извършване на реконструкцията, предвидени в споразумението с оперативната програма. „Важно е да се има предвид, че договорът е сключен на 05.04.2021 г. с обща продължителност на проекта 30 месеца, което е максималната допустима продължителност за проектите по процедурата на ОПРР“, се казва в доклада. Като обяснение за забавянето от Столична община посочват съдебни обжалвания на решението на Регионалната инспекция по околната среда и водите в София ремонтът да се извърши без ОВОС. То бе обжалвано от две неправителствени организации и все още не е приключило окончателно. „Смятаме, че всяко ново намаляване на времето за изпълнение на проекта поради форсмажорни обстоятелства, които Cтолична община не би могла да предвиди и върху които не би могла да влияе - обжалвания на ОВОС, на разрешението за строеж или др. би довело до невъзможност за стартиране на строителните дейности до крайния срок за допустимост на разходите по ОПРР (31.12.2023 г.). В тази връзка са осъществени работни срещи между представители на общината и на екипа па Управляващия орган на ОПРР за запознаване с възникналите обстоятелства и обсъждане на възможността обектът на интервенция в парк Борисова градина - историческа част, да бъде заменен с изграждането па Мрежа от зелени споделени пространства за облагородяване и отдих, локализирани в междублоковите пространства на 6 столични района“, се казва в доклада, внесен от ГЕРБ.
При замяната на обекта не се променя размера на вече договорената безвъзмездна финансова помощ, твърдят вносителите. Те изчисляват, че парите ще стигнат за облагородяването на 48 междублокови пространства с обща площ около 150 дка.
Столична община обяви обществена поръчка за ремонта на Борисовата градина през лятото на миналата година. За участие в търга се записаха едно дружество и един консорциум от фирми. Дружеството е „ГБС-Инфраструктурно строителство“, което е дъщерно на „Главболгарстрой“. В обединението „Хидро-Вод Строй“ пък централна фигура е фирма ВДХ АД, която от пролетта на 2021 г. ремонтира трасето на трамвай №5. Предложената от общината пределна цена за ремонта бе 8,2 млн., а общият периметър на дейностите е 32 хектара. В регистъра на обществените поръчки още няма уведомление, че този конкурс е прекратен.
ОЩЕ: Промяната на Борисовата градина почва да тревожи