Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над месец след изрична заповед голям строител не маха асфалт, който си сложил за удобство

02 март 2018, 16:00 часа • 20694 прочитания

Две от кулите на "Милениум център" няма да получат разрешение за ползване, докато строителната фирма НИКМИ АД, която реализира проекта, не премахне асфалта от два общински имота, които по принцип са били предвидени за озеленяване. Това стана ясно от думите на главния архитект Здравко Здравков по време на разговор с жители на столичния квартал "Стрелбище" (бел. ред. - във видеото отговорът е след 27:58 минута). Там НИКМИ иска да строи небостъргач и в началото на август миналата година си позволи да загради и разруши действаща улица в квартала, защото минава през имот на фирмата и според съсобственика на компанията Милчо Благоев била незаконна.

Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета

Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори

Още през септември миналата година обаче Комисията по опазване на околната среда към Столичния общински съвет и Направление "Архитектура и градоустройство" към Столична община сезираха ДНСК, защото фирмата на Благоев решила да асфалтира два общински имота, за да може по-лесно камионите на компанията, превозващи строителни материали, и всякакви превозни средства да влизат откъм бул. "България" на територията на "Милениум център". НИКМИ е сторила това, макар да не е имала разрешение.

Сега главният архитект на София Здравко Здравков разясни, че е направена проверка какво се е случило, като в нея е участвала и ДНСК. На 26 януари, 2018 година е издадена заповед построената незаконно инфраструктура от НИКМИ да бъде премахната, но това и към днешна дата (2 март, 2018 година), не се е случило. Няма да позволим въвеждането в експлоатация на двете кули, за които още няма разрешение, увери Здравков. Той каза и, че "някой е проспал" случилото се и сега се прави проверка "как е станала тази ситуация на полузаконност".

Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф

Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков

"Имаме целия властови механизъм да работим репресивно, не желаем да настройваме никого срещу администрацията, но си имаме механизмите за защита на публичната общинска собственост", подчерта главният архитект.

На самото събитие общинският съветник от БСП Николай Николов, който заедно с колегата си Борис Цветков постави въпроса с "Милениум център" и пред Столичния общински съвет, съобщи още, че има вътрешна информация, че сградата е надстроена с един етаж повече, отколкото всъщност е трябвало да е.

Историята на "Милениум център"

Относно строежа на сградата се стигна до дело срещу бившия кмет на София Стефан Софиянски. Срещу него имаше обвинение, че е превишил права и власт, за да набави облага на вече несъществуващата като такова юридическо лице ОББ и Инвестиционен фонд "Развитие", като е сключил през 1998 година извънсъдебно споразумение, което регламентира общината да отстъпи на двете дружества право на строеж върху парцел с площ 7000 кв. метра в кв. "Иван Вазов" за бизнес център. Държавното обвинение казва, че има вреди за 14 808 838 лв. - заради разликата на пазарната оценка на правото на строеж. Договорът за продажбата на 25-те процента общински акции в "Милениум център" на ОББ пък бил сключен в нарушение на служебните задължения на столичния кмет с цел да набави облага за ОББ, казваше прокуратурата. Вредите за общината от договора, сключен през 2002 година, прокуратурата изчисли на 65 981 лв. Софиянски, обаче, беше оневинен.

Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин

Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес