През юни Столичният общински съвет взе решение за тегленето на заем от 81 млн. лв. за покриване на стари задължения на Центъра за градска мобилност (ЦГМ).Център, придобил второ название „черна дупка”, погълваща финансите на данъкоплатци.
БГНЕС потърси мнението на зам.-кмета на Столична община с ресор транспорт Любомир Христов и Иван Таков, общински съветник от БСП в предишния мандат на Столичния общински съвет и тогавашен член на транспортната комисия, за изясняване на причините, за да се стигне дотук и кои са факторите за тежкото финансовото състояние на ЦГМ.
С цел експертна систематизация на причините, довели до натрупване на задължения на „Център за градска мобилност” ЕАД, както и ясното формулиране на система от мерки за тяхното разплащане, Столична община възложи на „Грант Торнтон" ООД да изготви „Анализ на финансовото състояние на системата на столичния градски транспорт и разработване на мерки за компенсиране на забавените плащания". Въз основа на направения анализ на финансовото състояние на системата на столичния градски транспорт, „Грант Торнтон" ООД предлага като основна мярка за погасяване на текущите задължения на транспортните оператори външно финансиране от ЦГМ, посочва Любомир Христов.
„Столична община се крие зад Центъра за градска мобилност. На него са прехвърлени всички отговорности, но като цяло решенията се взимат от общината. ЦГМ и общинските транспортни оператори са 100 % на Столична община. Проблемът с ЦГМ е, че при тях се получаваше една необвързаност с транспортната задача и на практика приходите остават по-малко от разходите. От там през годините от 2010-2011 г. до 2013-2014 г. се натрупаха 120 млн. лв. задължения на ЦГМ. Взе се решение тези задължения да бъдат погасени с изтеглянето на кредит от 81 млн. лв. През последните 2 години се направи обезценка на вземанията на общинските транспортни оператори към ЦГМ. През 2013 г. в порядъка на около 15 млн. лв. вземания биват обезценени или опростени на ЦГМ. За 2014 г. сумата е около 30 млн. лв. Това поражда допълнителни разходи и усложнява нелекото състояние на транспортните оператори. По този начин задълженията от 120 млн. лв. бяха сведени до около 80 млн. лв.”, коментира, пък Иван Таков.
От отговорите на зам.-кмета по транспорт до БГНЕС става ясно, че след 2013 г. ЦГМ не акумулира задължения към транспортните оператори. Просрочените задължения на ЦГМ към транспортните оператори към 16.08.2015 г. (преди усвояване на кредита) са в размер на 63 402 092,44 лв. Просрочените задължения на ЦГМ са само към транспортните оператори. Към 06.10.2015 г. просрочените задължения на дружеството към транспортните оператори са в размер на 9 965 489,07 лв.
„От отговора, който Любомир Христов дава преди да бъде усвоен този заем от 81 млн. лв,. задълженията са били 61 млн. лв. Като след 6 октомври 2015 г., след погасяване на част от задълженията, остават около 10 млн. задължения. Редно е да се знае дали са усвоени всички пари от този кредит, за какво е отишъл той. При изтеглянето на кредита нямахме ясна справка как той ще бъде погасяван. Не сме видели конкретни стъпки към реформиране на цялата система, за да знаем, че оттук нататък няма да се трупат нови задължения. В момента с един заем се погасяват стари задължения на ЦГМ, но не е ясно как ЦГМ ще погасява този заем. Затваряме една дупка, но отваряме нова и отсрочваме неизбежното”, констатира Иван Таков.
Любомир Христов обяснява, че през 2014 г. Столичният общински съвет провежда конкурс за избор на ръководство на „Център за градска мобилност", което впоследствие предприема всички необходими действия довели до финансовата стабилизация на дружеството. Таков го опровергава с думите, че всъщност новото ръководство е старото ръководство, в което само един човек е сменен от Съвета на директорите. Добър е въпросът защо не са предприети адекватни мерки за погасяване или намаляването на задълженията под някаква форма”, категоричен е той.