Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мнение на база документи: Заради Витоша Фандъкова да подаде оставка (ВИДЕО)

18 януари 2018, 12:20 часа • 5212 прочитания

Инвеститорът (бел. ред. - "Витоша ски" АД) иска нещата на Витоша да се случват само така, както той ги иска и това е основата на проблема с планината. Другият голям проблем е отношението на Столична община. Такава теза изказа юристът Любомир Костадинов по време на кръглата маса "Да върнем Витоша на гражданите", организирана от ДСБ и "Да, БЪлгария".

Според Костадинов, има редица митологеми покрай Витоша. Юристът посочи като пример уверенията на инвеститора, че подмяна на лифтове ще се прави само по вече съществуващи стъпки на съоръженията, след като имало планове на "Витоша ски" за изцяло нови лифтове, прокарани през нови просеки. Костадинов наблегна и на чл. 54, ал. 1, т. 6 от от действащия Закон за горите: (Право на строеж върху поземлени имоти в горски територии без промяна на предназначението на територията се учредява за изграждане на станции и стълбове на съществуващи лифтове и влекове, които са търпими строежи по Закона за устройство на територията, включително за нуждите на основен ремонт, реконструкция, подмяна и/или модернизация - за срок до 20 години), който, по думите му, явно доказва, че няма законови пречки пред "Витоша ски" за модернизация на съоръжения. Тезата на адвоката на "Витоша ски" Петър Петров от тази сутрин е, че договорът на дружеството бил за 25 години, а срокът по Закона за горите за модернизация бил 20 години и трябвало да има прехвърляния на собственост.

Друга митологема, която Костадинов изтъкна, е, че ски писта не е само "Витошко лале", но и територията от Калпакливец до т.нар. Лавина, ако обаче там има сняг. Юристът посочи, че в тази територия много трудно може да се „прави“ изкуствен сняг заради специфичните природни условия.

Пример за отношението на "Витоша ски" и колко надежден инвестор е дружеството беше припомняне от страна на Костадинов на акция отпреди години, при която имаше „взривяване“ на уникалните каменни реки на планината, защото се търсела връзка между "Витошко лале" и "Синя писта".

Ролята на Столична община

Още през 2012 година Йорданка Фандъкова обясни, че трябвали законодателни промени, след промяната в Закона за горите и това няма да го забравя, каза Костадинов. И даде друг конкретен пример – как пак през 2012 година Столична община не увеличи броят на рейсовете по линия 66, след като предишната година „Витоша ски“ обяви, че не може да оперира лифтовете. Вместо това Общината пусна линия 66А от Симеоновския лифт, който не работеше, каза Любомир Костадинов.

Далеч по-силни думи обаче отправи лидерът на ДСБ Атанас Атанасов. Той заяви, че има документи, които показват, че Фандъкова трябва да си подаде оставката като кмет. Причината - тя била назначена като част от квота на столичния кмет в Надзорния съвет на Столична общинска агенция за приватизация и инвестиции (СОАПИ) през 2006 година, когато кмет на София е Бойко Борисов. Фандъкова, заедно с настощия председател на КЗК Юлия Ненкова, майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков, е в съвета, когато се подготовя и одобрява договора с "Витоша ски", обясни Атанасов, според когото това е явен пример за несвършена работа предвид последвалите проблеми със стопанисването на планината.

Политически поглед

Общинският съветник от ДСБ Марта Георгиева определи дружеството като "недобросъвестно" и добави, че "очевидно“ основната дейност на дружеството е "рекетът и изнудването на цялата общност, от която е отнело планината". Не виждам някаква причина зоната да се развива от "Витоша ски“, след като притежават не територията, а "железата", които представляват лифтовете, добави Георгиева. И посочи "истинският виновник" - Столична община и ГЕРБ, "които при 10 години пълно мнозинство в Столичния общински съвет не успяха да накарат "Витоша ски" да се погрижат за планината. Столична община и СОС направиха Витоша "призрачна планина", заяви тя.

От ДСБ сме предлагали да се даде планината на друг инвеститор за тези 10 години, но това не се е случвало, каза още Георгиева. И видя като добър знак първото събрание на Комисия към СОС за проблемите на Витоша, където вече имало конкретни предложения.

Същевременно Георгиева изрази притеснение, че новият План за управление на Витоша се вижда от Йордан Фандъкова и Елен Герджиков като панацея. Как ще стане това, след като Общината не може да накара инвеститора да се погрижи за съоръженята – с нов план това не се оправя, беше гледната точка на тъмносиния общински съветник. Новият план се подготвя специално за "Витоша ски" и тяхната ски зона, убедено каза Георгиева. Ще настояваме новият план за Витоша да няма зони, в които да се допуска строителство, а да има конкретно посочено в коя зона какви разширения на съоръжения ще има, добави общинският съветник.

Основно заключение на модератора на дискусията Боряна Мусева беше, че "има една компания, контролирана от друга, офшорна компания, която води до Кипър" т.е. до кипърския безработен Георгиус Георгиу, свързан и с казуса с парк "Пирин".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес