На основание обжалване пред Върховния административен съд (ВАС), от Българската минно-геоложка камара (БМГК) искат незабавно да бъде прекратена подготовката за провеждане на референдум в Община Трън, в който се пита „Съгласни ли сте Община Трън да не одобрява устройствени планове, предвиждащи добив и преработка на подземни богатства?“.
Решението за референдума е прието на 8 февруари, след като Административен съд-Перник отхвърля три жалби против плебисцита - на областния управител на Перник, на БМГК и на „Евромакс Сървисиз“ ЕООД, която предлага проекта за златодобив. Фирмата е част от групата на "Асарел Медет".
Според БМГК обаче жалбите пред ВАС означават, че действието на решението за провеждане на местен референдум е спряно до произнасяне с окончателен акт на съда (чл. 45, ал. 4 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА). Затова и камарата е изпратила писма до служебния министър-председател, вицепремиера, отговарящ за провеждане на предсрочните парламентарни избори, Централната избирателна комисия и прокуратурата.
"БМГК по никакъв начин не е против провеждането на референдум, но Камарата е категорично срещу провеждането на манипулативна кампания, която се крепи не на доводи и факти, а на страховете на хората. Местното население на всяка община има правото и трябва да участва в управлението, както и да бъде информирано, но при спазването на всички законови рамки, както всички компании от минния бранш го правят", пише в официалното съобщение на камарата. Те защитават проекта с мотива, че ще носи "около 1 милион лева" годишно на Трън. Против проекта е сдружение "Трън", което е категорично, че има опасност от замърсяване заради наличие на уран. Сдружението смята и, че незаконно е бил удължен договорът за проучване - от Нона Караджова, десет дни преди да стане екоминистър.