"Витоша ски" иска да възроди лифта над столичния квартал Княжево. Компанията има амбициозни планове и е готова да инвестира сериозни средства, ако получи необходимите разрешителни.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
За целта "Витоша ски" е внесла молба за разрешение за изработването на Специализиран подробен устройствен план на лифта между Княжево и Копитото, както изисква действащото законодателство. Документацията е вече в направление "Архитектура и градоустройство" при Столична община.
С това се слага край на спекулациите, че фирмата няма намерение да прави нещо в планината на столичани, пише в. "24 часа".
"Нашият анализ показва, че Законът за горите и действащият план за управление на Природен парк "Витоша" правят невъзможно това да се случи законно. Въпреки това обаче определени специалисти твърдят, че е възможно, и дават примери за подменено съоръжение в зона, която обаче не е природен парк. Преди 3 седмици ние официално поканихме тези специалисти да ни консултират как според тях това може да се реализира, но до този момент никой не откликна", коментираха от фирмата.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
Още преди изборите номиналният собственик на "Витоша ски" Ерих Гумерер е имал среща с кмета на София и главния архитект Здравко Здравков, на която ги е запознал с плановете на "Витоша ски".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
Гумерер е изпълнителен директор на най-големия производител на технологичен сняг "Техноалпин" с оборот от над 700 млн. евро годишно, който работи в 2226 световни курорта, като в голяма част от тях има и акционерно участие. За всички съоръжения на Витоша има оферти от двамата най-големи производители на лифтове в света "Допелмайер" и "Лайтнер". Те са официално подадени в българската фирма.
По предварителни планове възстановяването и реконструкцията на лифта над Княжево ще струва минимум 8 млн. евро. Кабинките ще са с 10 места, капацитетът като начало ще бъде 2500 души на час.
Ще се ползва същото трасе, но няма как да бъдат включени старите стълбове и стъпки, защото при новите лифтове те са различни. И точно тук идва конфликтът между закон и устройствен план – единият забранява да се изключват земи от горския фонд, а другият го разрешава.
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити
Ако реконструкцията се осъществи, на долната станция ще трябва паркинг за най-малко 1000 коли.
Анализ на вариантите как да се възстанови нареди Фандъкова
В момента тече цялостен правен анализ на съотносимото законодателство и действащия план за управление на Природен парк "Витоша". Целта е да се изследват всички възможности за възстановяване на Княжевския лифт. Анализът е разпореден от столичния кмет Йорданка Фандъкова.
"Витоша ски" внесе вчера искане за допускане на изработването на специализиран подробен устройствен план за въжена линия Княжево - Копитото. То ще бъде изпратено за становище от две министерства - на екологията и на земеделието, коментираха от Столичната община.
През 2018 г. по заповед на Фандъкова бяха проверени съоръженията на Княжевския лифт. После дирекцията по общински строителен контрол издаде заповеди за възстановяването на долна и горна лифтова станция. Заповедите обаче се обжалват и са на втора инстанция в съда.