Лидерът на групата на ВМРО в СОС Карлос Контрера обвини Министерскич съвет и парламентарното мнозинство на промяната, че води към фалит всички български общини.
Според него актуализацията на бюджета не кореспондира с икономическите и обществени реалности. ВМРО пита управляващите защо са отделени 300 млн. лв. за COVID-ваксини и лекарства за лечение на COVID-19. В същото време пари за подпомагане на обществения и междуградския транспорт няма. Няма финансиране за българските общини – за пътища, за ВиК, за здравни и социални услуги.
„Внесената актуализация на бюджет е некадърен опит на умно-красивата власт да си купи няколко месеца комфорт, докато дочака парите от Плана за възстановяване, които да насочат към „правилните“ хора и фирми. В бюджета за 2022 г. и в неговата актуализация няма реформи, няма ги спрените уж кражби, както аламираше финансовият министър. Има абсолютно дилетантско надуване на социалните плащания, което ще доведе до взрив. В момента флиртуват с пенсионерите, готвейки вдигане на данъци и осигуровки, защото това, което обещават няма как да се финансира от догодина. За общините няма нито лев. Това означава, че през идващите есен и зима десетки общини няма да могат да си платят сметките за ток, няма да са ремонтирали пътища, един метър тръба за водопровод или канал няма да се положи, общественият и междуселищен транспорт ще спре или в най-добрия случай ще се редуцира на принципа „по веднъж на високосна година“. Правителството не води диалог с местната власт", смята Контрера.
Според ВМРО Кирил Петков и Асен Василев "умишлено водят местната власт към фалит, за да ходят кметовете на общини да им се молят на килимчето и да бъдат рекетирани от централната власт".
"Този тип отношения са хранителна среда за корупция и схеми за уреждане злоупотреби. Няма друго обяснение на тази политика на правителството, което остава глухо за всички проблеми на регионалното развитие", заявяват от ВМРО.
Според общинските съветници от ВМРО генералното решение е финансова децентрализация, но внесените предложения до Министерски съвет и парламента от общинските съветници Карлос Контрера и Михаил Петров дори не са разглеждани. Без финаснова децентрализация (част от генерираните данъци да се връщат към общините) местната власт ще е подложена на тормоз и рекет от финансовия министър.
ОЩЕ: Общини са в шах след провалената индексация на строителните договори