След публикацията в социалните мрежи "Пътеките в Младост 1 А затъват в боклуци", написана от ученици от Клуба по журналистика към 125 СУ „Боян Пенев“, мръсотията е поизчистена. Купищата боклуци са прибрани набързо, макар че все още има десетки кашони, складирани в павилион без прозорци, което е пожароопасно. Пътеката е закътана между Търговския център и друга пътека, която се поддържа, няма видеокамери и като нищо може да възникне пожар.
Още: Достъпът до Терминал 2 на летище София е възстановен
Още: Невидима опасност: Установиха наличие на азбест в 8 детски градини и училище в София
Публикацията предизвика множество коментари на жителите на квартала. „Скоро минах оттам, като бунище е, а беше добро пазарче, което сега е обитавано от духове“, пише Надя Георгиева. Лили Стоичкова коментира: „На една от пътеките лъха на бунище и тоалетна“. В този дух са и другите коментари. Не липсват и хейтъри, които смятаха, че вместо да пишем, ние трябва да изчистим мръсотията - задължение, което имат собствениците на магазините, съгласно наредбата на Столична община за чистотата. Според закона за местното самоуправление пък Столичния инспекторат трябва да се извършва контрол как се поддържа пространството пред павилионите.
Снимка: Ученици от 125 СОУ
Още: Netflix засне в София брутална реклама за продукциите си през 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Таксиметрови шофьори на протест срещу новата организация на движение на Летище София
Къде са собствениците и къде е общината?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Елин Пелин се проведе церемонията "Спортист на годината"
Проблемът с чистотата на пътеката е много стар и е свързан с това, че не се знае кои са собствениците на затворените павилиони, твърдят хората от квартала, които също са възмутени от липсата на контрол. Наша проверка показа, че за разлика от затворените магазини на другите пътеки, на вратите на тези изоставени помещения няма обяви, че те се отдават под наем, нито са оставени телефони за контакт. Което вероятно означава, че техните собственици просто са решили да ги оставят да се разрушат. „Издирвахме собственици и стигнахме до извода, че той е само един, но нямаме връзка с него“, каза един от продавачите в магазинче на пътеките. Той допълни, че хората, които имат бизнес в този район, също искат да се изчисти, но няма към кого да се обърнат.
Снимка: Ученици от 125 СОУ
Още: Терзиев "наложи вето" на спирането на нощния транспорт в София
Още: СОС реши: Автобус 66 ще стига до хижа "Алеко"
Спасението е в писане на сигнали
Съветите, които дават хората от квартала, са да се пишат непрекъснато сигнали до Столична община, за да влезе Инспекторатът в контролните си функции. „По въпроси за чистотата сигнали се подават към Инспектората в Столична община. Преди години пуснах три сигнала да изчисти общината един тротоар, дойдоха двама души, които претупаха работата, и изчезнаха“, коментира и Майя Вацкичева.
От Клуба по журналистика пуснахме още пет сигнала до Инспектората и очакваме действия от тяхна страни. До момента от Столична община нямаме отговор, въпреки че първият сигнал го подадохме на 20 октомври.
Проблемът е по-голям от това място и той се отнася за състоянието на пазарчетата в цяла София. Навсякъде има такива пустеещи павилиони, чиито собственици са ги „забравили“. Затова смятаме, че е време да се помисли за по-сериозни санкции, които да „стимулират“ притежателите на такива помещения, да се грижат за тях, или платят за тяхното събаряне, ако няма да ги ползват. За да не стават бунище, което е опасно за здравето на хората.
Автори: Вероника Кръстева, Мартин Ненчов, Виржиния Кондева, Клуб по журналистика към 125 СУ “Боян Пенев”