Градският прах по улиците, запрашаването от строителни дейности и паркирането в зелените площи имат най-голям дял за мръсния въздух в София. Това са данните от едногодишно изследване на НИМХ на въздуха в София. То се е провело от 7 януари 2019г. до 2 февруари 2020г. Идеята е била на кмета на София – Йорданка Фандъкова, проектът е бил финансиран от Министерство на образованието.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Резултатите са изненадващи. Оказва се, че в замърсяването на въздуха в столицата в много малка степен участват трафикът и индустрията. Един от най-големите замърсители е „ресуспензия на почва“ или градския прах. Като средногодишна стойност той има – 25% принос в замърсяването на въздуха в София. Следват го: Изгаряне на биомаса 23%, изгаряне на въглища- 19%, източници извън града – 16%, пътен трафик – 9 %, топлоцентрали на газ 4%, индустрия - 4%.
С най-голяма тежест е „ресуспензията на почвата“. Това означава прахът, който си съществува в града, който е създаден от нас самите – от строителство, паркиране, трафик. Той е в града по улиците, по покривите на сградите. Включително и фините прахови частици, които се получават от триенето на гумите по асфалта. Ресуспензия означава , че той се вдига и сваля, но си живее тук.“ , обясни пред BTV проф. Христомир Брънзов – директор на НИМХ.
В различните сезони има промени в подредбата на причинителите на замърсяване, уточни още той.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
В есенно-зимния те идват от изгаряне на биомаса, в която влиза и горенето на гуми, на пелети, дървесина, както и дрехи, добави той
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
„Има промени, но през цялото време ресуспензията остава първа като източник. Ако съберем изгарянето на биомаса (включва и дървения материал) и въглища – това което е за отопление, тогава вече се вижда, че в определени моменти те вземат превес.“
„Като изгарянията на въглища не са само от печки, а и са сулфати от електрически централи. Виждате има и твърде голямо влияние на източници извън града, т.е. това не е само от печките в града, а има влияние и от ТЕЦ Перник, ТЕЦ Бобов дол“, каза още проф. Брънзов.
Брънзов обясни, че има и трансгранично замърсяване като даде пример с праха от Сахара.
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити
И още: Стара Загора и София са с най-мръсния въздух в ЕС