С 33 гласа Елен Герджиков бе избран за председател на новия Столичен общински съвет след тайно гласуване. За зам.-председатели при явно гласуване бяха избрани проф. Иво Петров от ГЕРБ, Милка Христова от БСП и арх. Борислав Игнатов от "Демократична България" (ДБ).
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Категорични заявки за промяна в София направиха не само кметът Йорданка Фандъкова, но и представителите на опозицията. "Сега идва моментът, в който да видим кой е готов да работи за промените и кой ги използва само като предизборен кьорфишек", заяви Калоян Паргов от БСП и добави, че социалистите ще бъдат единствената опозиция – конструктивна, предлагаща решения. "За нас е важно да започне реалното решаване на проблемите в града, преодоляване на дисбалансите, гарантирането на чистота на въздуха, облекчаването на трафика и паркирането, подобряването на инфраструктурата в кварталите, осигуряване на места в детските градини", заизрежда той. Като ключова тема за този общински съвет Паргов посочи презастрояването и обърна внимание, че решаването на този проблем е задължение към всички софиянци.
От името на общинските съветници на ДБ Методи Лалов припомни, че са трета сила в общинския съвет именно заради надеждата на хората за промяна. "ДБ ще се бори за това, за което демократичната общност ни изпрати тук, а именно да не допуснем още от същото", подчерта той. "София не заслужава още от същото. София не заслужава опасен въздух и ремонти на ремонтите. София може много повече и ДБ ще наложи в дневния ред бърза и належаща модернизация – високо качество на живот, възможности за свобода и инициатива и гражданско достойнство на всеки столичанин. От нас няма да видите безпринципни съюзи и съглашения, ще формираме принципни мнозинства по важните за столичани теми", увери Лалов.
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
"Искаме прозрачен общински съвет, в който се прилагат стандарти за отчитане и публикуване на стенограмите, излъчване на заседанията онлайн, прозрачна и ефективна администрация. Ще работим за въвеждане на електронно управление в общината, за реална финансова децентрализация, за ясни правомощия и отговорности на районните кметове", каза още Лалов. Той е категоричен, че ДБ ще се борят да върнат Витоша на гражданите, да бъде спрян проекта за инселератор, също за бърз ефективен обществен транспорт, за ефективно включване на гражданите в процеса на вземане на решения, както и за край на презастрояването, за опазване на зелените площи и публичните пространства, за реформа в управлението на общинските дружества. "Ще настояваме за пълен одит и да станат ефективни отчетни структури, които работят за софиянци, вместо да бъдат канали за източване на държавния бюджет", каза още той по адрес на общинските дружества.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
Борис Бонев от "Спаси София" обърна внимание че за гражданите няма чуваемост в сградата на Столична община и заяви, че ще бъде техният глас. Той е категоричен, че гражданите искат и трябва да участват ежедневно в управлението на града, че демокрацията не е делегиране на права през 4 години, а ежедневно партньрство.
Според него, "Столичният инспекторат се прави, че не вижда хаоса, завладял нашия град". Бонев посочи 5 области, по които софиянци очакват действия. Първата е устойчиво решение срещу презастрояването, подчерта той и отбеляза, че не трябва да чакаме само промяна на ОУП, а и да спрем продажбата на общински имоти. Градският транспорт да стане привлекателен, защото сегашният, по думите му е дефиниция за неумно управление на града.
Замърсяването на въздуха е другата болна за София тема. "Недопустимо е всяка година да плащаме тежкия данък – над 900 софиянци да стават жертва на мръсния въздух", заяви Бонев и отбеляза, че се нуждаем от непопулярни мерки, драконовски мерки за тези, които горят нерегламентирано. Борис Бонев смята още, че кардинално трябва да се променят паркирането и хаосът в града – "няма как да приема, че Скопие и Белград могат да изграждат многоетажни паркинги, а София – не може. Мястото на автомобилите е в паркингите, а не в зелени площи и на тротоарите", заяви той. Необходими са цялостни ремонти на улиците и междублоковите пространства – "не тази година левия тротоар, догодина - десния, на петата година – осветлението, а на десетата - слагаме люлка", допълни Бонев и заяви, че очаква управляващите да дадат сигнал че са си взели поуки, защото софиянци нямат повече време за губене.
Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух
Още: Транспортът в София е на плюс, Терзиев няма да тегли заем
Какво виждя дори чуждестранен инвеститор за презастрояването и паркирането в София - научете в този материал!
Волен Сидеров каза, че вижда надежда, защото съставът на СОС е различен. "Да не дойда утре и да е затворена вратата Ви, г-жо Фандъкова, надявам се да спазите обещанието си за диалогичност", предупреди той. И добави, че от Методи Лалов и Борис Бонев е чул много разумни неща - например за чистотата на София и как се дава на частни фирми.
От ВМРО изтъкнаха като най-важна тема сигурността, а като ключова тема посочиха развитие на северните райони и обособяване на две нови икономически зони – Кремиковци и Доброславци.