Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Граждански контрол над местната власт искат засегнати столичани

30 август 2019, 16:47 часа • 3353 прочитания

За граждански контрол над местните власти настояват представителите на Асоциация за регулиране на отношенията в етажната собственост „Справедливост” (АРОЕС). Те предложиха по време на пресконференция в БТА да се формират граждански съвети, които да участват в контрола над общинската администрация, предаде репортер на Actualno.com.

„Като избираме хора е редно да има и механизъм, по който да бъдат контролирани, а не само при избори – веднъж на четири години да се осъществява контрол над местната власт“, категоричен е Павел Миланов, председател на асоциацията.

„Сега по Закона за местното самоуправление и местната администрация контролът е от страна на общинския съвет спрямо кмета, но ако един кмет има мнозинство, той може лесно да си спести доста от контрола“, поясни той. Затова не е учудващо, че масово общински дружества са на загуба и градоустройството, особено в София, се развива хаотично, добави Миланов. "В „Овча купел“ хората събраха в петиция над 3000 подписа и реакция – никаква, а в „Обеля над 50 дни протестите не спират и реакцията е – работна група, което ще размие нещата във времето, без решаване на проблемите, посочи Миланов. Той е категоричен, че единствено гражданският контрол може да бъде коректив на местните власти, още повече, че по електронен път допитванията могат да се правят лесно и бързо.

Живея в „Люлин“ и не зная от 61 столични общински съветника дали някой живее в този квартал, а те трябва да решават съдбата на района ни без да се допитат до нас. Искат да строят небостъргачи на кръговото на бул. „Царица Йоана“, а не обръщат внимание, че „Люлин“ се свързва с града с един тунел, който е две ленти в едната посока, възрази на общинарите Миланов.

„За 30 години столична община не построи предвидените 3 детски градини, 1 училище, паркинги, улици, осветление и проблемът стои, алармира Мария Господинова, управител „етажна собственост“ от проблемния блок 412 в „Овча купел“, известен от авария миналата година, когато в следствие на неправомерни действия от строител пропада автомобил. „Една година ние се борим с абдикиралите институции, отговорни не само за случващото се в „Овча купел“, а и в цяла София, добави тя и заяви, че гражданите са събрали богат доказателствен материал за строителство в нарушение на нормативната база.

„В момента се строи трета висока сграда на „Солни пазар“, където беше по-рано цирка – това е безумие, което ще доведе до такива задръствания, които не можем да си представим, и това не е единичен случай, а поредица от градоустройствени безобразия, изтъкна Митко Грозев от Инициативен комитет „Кукуряк“. Той алармира още, че цяла река Горнобанска не съществува на картите на Столична община – съществувала в Общия устройствен план, но не и в подробните устройствени планове и коментира, че безумия на общинарите довежда София до сриване. Той е категоричен, че из София е в ход незаконно строителство. „Всички, които се водят уж реститути, всъщност са обезщетени и това може да се намери в архивите. „Управляващите вместо да проверят си трайкат“, коментира той и упрекна местните власти в липса на управленски способности и подкупност.

За строителство в детско футболно игрище и продължаващите над 50 дни протести разказа Тихомир Василев от Инициативен комитет „Зелена Обеля“. В момента на издишаща инфраструктура искат да построят блокове в междублоковите пространства, посочи той и добави, че в района има построени блокове, които не са пуснати в експлоатация, не се изпълняват и изискванията за паркоместа прилежащи към сградите.

Йоана Иванова от същия инициативен комитет добави, че всеки ден в района изниква нов строеж, че детските площадки не се стопанисват и настоя за ревизия на реституцията. София е проектирана така , че да може да се проветрява, но небостъргачите запушват въздушните канали, оплака се още тя.

Проблемът е в корупцията, обобщи Росен Миленов, председател на Инициативен комитет за местен референдум. Той е категоричен, че единственият шанс за промяна е в създаването на граждански съвети към местните власти, към комисиите по обществени поръчки и градоустройството и гражданско участие в управителните органи на общинските дружества. „Единственият начин за промяна е гражданско общество. Всички политици са послушковци – послушковци на различни политически групи“, добави Миленов. Той е убеден, че ако не искаме презастрояване и източване на нашите пари от данъци, ни трябва гражданско самосъзнание и смелост за участие в обществените процеси“.

Омбудсманът Мая Манолова, която дойде на пресконференцията, коментира пред журналисти, че намира предложенията на гражданските организации за реалистични. „Столичният общински съвет и всички органи към него трябва да бъдат прожектор, който да осветява в дълбочина всеки един инвеститор, всяко едно строително разрешения, всяка идея за строителство и всичко да е публично и ясно“, категорична е тя. С наредбата за обществени обсъждания само се имитира обществено обсъждане. Хората даже не разбират какво се случва и в междублоковото пространство пред домовете им. Гражданите да станат участници в заседанията на Общинския съвет, а не само да наблюдават от другаде.

Предложението за създаване на обществени съвети, според омбудсманът е легитимно и би следвало да се формират не само към столична община по различни направления, а и към районните кметове. „Без обществен контрол през обществени съвети и в столичните общински дружества, нещата ще вървят както до сега – с огромни съмнения дали се работи в обществен интерес. Решението са гражданите и електронизацията – електронна община, с едно гише, което да бъде в джоба на всеки столичанин“, добави Манолова.

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес