Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Градският транспорт в София може да фалира до шест месеца: Предупреждение от Диана Русинова

23 юли 2024, 12:15 часа • 1266 прочитания

Получили сме данни, които ни показват, че рискът столичният градски транспорт да бъде доведен до фалит до шест месеца е реален. Сигурността на возещите се с него е също под сериозен въпрос. Това каза Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики (ЕЦТП).

Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори

Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф

ОЩЕ: Диана Русинова: До 3 млн. лв. ще са загубите за София заради движението в центъра (ВИДЕО)

С по-висока скорост

"От 1 юли Столична община е повишила средната скорост на градския транспорт по определи линии", поясни Ангел Попов от ЕЦТП. Той обясни, че това се прави като се съкрати изискваното времето за преминаване между две спирки. "Това е изключително опасно, като се има предвид, че вътре се возят между 50 и 100 души", каза той. И попита дали Столична община е съобразила тази промяна с интензивността на трафика, скоростта на движение, пътните условия, спецификата на автобусите и редовните линии по градския транспорт, в които се допуска превоз на правостоящи пътници.

Попов обясни също, че шофьорите на автобусните превозвачи са подложени на огромно напрежение, тъй като според статистиката има 830 автомобила на 1000 души, а и инфраструктурата също не е добра.

Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков

Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център

ОЩЕ: Терзиев с план за 1 млрд. лв. за модернизация на градския транспорт. ГЕРБ: Откъде пари?

"Човек трудно би издържал повече от три часа работа при такива условия. Никой не питал шофьорите как ще им повлияе това увеличение на скоростта. Ние сигнализирам за всичко това с цел да се вземат мерки преди да се е случил инцидент“, каза още Попов.

Русинова обясни, че по линиите на градския транспорт в столицата се движат нископодови градски автобуси. По периферията на града, където е възможно да се вдигнат скорости над 50 км/ч., от европейския център са насърчавали да се използват нископодови крайградски автобуси – разликата е, че те са оборудвани и с колани. "Те са значително по-безопасни и позволяват такива скорости", допълни тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес