За 2023 г. всички необходими количества природен газ за София ще бъдат осигурени. Това обяви председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев по време на пресконференция.
Още: Община Елин Пелин ще посрещне над 50 коледари на 25 декември
Още: Пожар избухна в блок в софийския кв. „Овча купел", хората са евакуирани
Още: Междуведомствената работна група обсъди възможности за оздравяване на „Топлофикация София“
"Тук сме, за да ви съобщим резултатите от работата на създадената по инициатива на кмета Фандъкова работна група. Тя има за задача гарантиране на доставките за София и оздравяване на "Топлофикация София". Днес можем да съобщим новината, че е подписан договор между "Топлофикация София" и "Булгаргаз". От 7.00 ч. на 1 януари 2023 г. до края на годината всички необходими количества природен газ за София ще бъдат осигурени, за което благодаря на министъра и на дружеството за бързата реакция. Това е първият голям резултат", подчерта той.
Според него договорът е гаранция.
Още: Ето кой ще е временен кмет на район „Искър“ в София
Още: Собственици на имоти блокираха булевард "Тодор Каблешков" в София
Георгиев заяви, че другият въпрос е цената за потребителите да остане поносима, като обърна внимание, че това е въпрос към КЕВР.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Крие ли се боклук в депото в Долни Богров? Столична община започва проверка
Още: Промени в движението на градския транспорт в София за празниците
"С оглед на настояването на министъра да съобщим, че е вече факт реструктуриране на задължение, погасяване на задължения, за над 680 млн. лв., които "Топлофикация София" дължи на БЕХ и на "Булгаргаз", които Топлофикация има да получава от държавата като компенсации", каза още Георгиев.
По думите му така дружеството ще може да поеме глътка въздух.
"Защо е важно за нас да има диалог с държавата. Бездействието на предходното правителство - струва на софиянци 480 млн. лв. Това е поскъпването на природния газ, който остана некомпенсиран. Пряка щета заради липсата на адекватна държавна политика. На това трябва да се сложи край. Точно от една година апелираме това да се случи. Ще държим колегите от държавните институции да се намери справедливо решение, което не обременява софиянци", заяви още Георгиев.
Още: "След като блокираха 26 линии": Столичният автотранспорт и общината преговарят за КТД
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
"За общинския съвет промяна на собствеността от публична в частна изобщо не стои на дневен ред", изтъкна Георгиев. Той подчерта, че ако се обмисля прехвърляне на дружеството на държавата, това ще стане при ясни гаранции за софиянци.
От своя страна министърът на енергетиката Росен Христов каза, че идеята на Министерство на енергетиката не е да приватизира "Топлофикация София", а цели да помогнат на общината да извърви пътя, който са стартирали. Енергийният министър поясни, че ако не се реши проблемът с "Топлофикация", той ще се отрази на цялата енергийна система. Христов прогнозира, че за един сезон този проблем няма да се реши. "Има как догодина отоплителният сезон да не започваме със същите проблеми", каза още Христов. Министърът коментира, че идеята е да се намери компания с международен опит и с необходимите капитали, които да развият дружеството чрез инвестиции и да намалят ескплоатационните разходи, като в същото време успеят да задържат и оптимална цена за крайния потребител на топлоенергия. Той изрази убедеността си, че големи международни компании биха се заинтересували.
"Работната група работи много интензивно и за няколко седмици имаме значителен напредък. Целта както на министерството, така и на общината и общинският съвет е оздравяване на дружеството и неговото развитие. Работната група работи за дългосрочно стабилизиране и подобряване на дейността на дружеството. Крайната цел е модернизация, внедряване на нови технологии и подобряване на ефективността", обясни Христов.
Стана ясно, че в момента са фокусирани на тези спешни мерки, свързани с прихващане на задължения, а крайната цел е едно дружество, което да работи самостоятелно без помощи.
Той бе попитан и за компенсации, като обърна внимание, че те са предвидени в Закона за бюджета, който вече е гласуван. "Нови компенсации без действащ парламент няма как да предвидим и да осигурим. Не е само "Топлофикация" организацията, която търси компенсация. Приоритет на правителството е не да осигури компенсации, а газ на цени, които индустрията би си позволила и би могла да работи", обясни още Христов.
Министърът коментира, че за момента няма конкретен отговор от „Газпром“. „Ние поддържаме отношенията като нашата цел е не само пМинистърът коментира, че за момента няма конкретен отговор от „Газпром“. „Ние поддържаме отношенията като нашата цел е не само преговорите, но и да сме изрядна страна по съществуващия договор. В момента, в който имаме конкретика, ще ви съобщя.
Той посочи, че нямат специално отношение към „Газпром“, но цената им е конкурентна. „Много е важно този въпрос да не се политизира и да не се използва за политически дивиденти, включително и въпросът, който е с „Топлофикация“ някои партии се опитват да го използват за предизборна кампания. Това не са неща, с които някой може да си играе и да печели избори“, каза още Христов.реговорите, но и да сме изрядна страна по съществуващия договор. В момента, в който имаме конкретика, ще ви съобщя", каза още министърът на енергетиката.
Той посочи, че нямат специално отношение към „Газпром“, но цената им е конкурентна. „Много е важно този въпрос да не се политизира и да не се използва за политически дивиденти, включително и въпросът, който е с „Топлофикация“ някои партии се опитват да го използват за предизборна кампания. Това не са неща, с които някой може да си играе и да печели избори“, каза още Христов.
Още: Иван Таков: Държавата да придобие "Топлофикация", но срещу ясни гаранции за софиянци