Първият пакет от мерки, с които Столична община да помогне на малкия и среден бизнес заради коронавируса, вече е готов. С това се похвали в личния си профил във Facebook кметът на София Йорданка Фандъкова.
По думите ѝ, става въпрос за следните мерки - данъчен пакет, пакет с административни услуги; преразглеждане на всички финансови инструменти на общината с цел подкрепа на повече представители на свободните професии; мерки за подкрепа на особено засегнатите сектори в икономиката на София. Тя посочва като адресати "най-засегнатите сектори", но не обяснява какви са критериите да се бориш за най-засегнат.
Фандъкова уточнява, че предала доклада на работна група от общински съветници от всички политически групи и работи по втората част на доклада, която "е за отражението на кризата върху приходите и разходите на Столична община и нуждата от актуализация на бюджета ни".
"Разработихме доклада с предложенията заедно с икономистите Красен Станчев, Лъчезар Богданов и Петър Ганев от Института за пазарна икономика, Георги Ангелов от "Отворено общество", Иван Нейков, Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма и Надя Шабани от Центъра за нестопанско право", уточнява Фандъкова.
Загубите за столичния бюджет
9 млн. лв. по-малко са събраните местни данъци и такси само за месец март, твърди Фандъкова. Най-сериозно е намалението при такса смет – 14 млн. лв. по-малко и 7,5 млн. лв. по-малко от данъка върху недвижимите имоти спрямо март миналата година. На този фон имаме повишение при някои по-малки данъци, в това число, на данъка за възмездно придобиване – с 1,7 млн. лв. повече.
1. Загубите в транспорта за март са 6 млн. лв. по-малко приходи, събрани от Центъра за градска мобилност – основно от намалената в пъти продажба на билети и карти и затворените „синя“ и „зелена“ зона.
2. 6,5 млн. лв. са загубите за трите общински транспортни дружества – „Метрополитен“, „Столичен автотранспорт“ и „Столичен електротранспорт“.
3. Подготвяме и справката за загубите в общинските болници и ДКЦ-а.
Фандъкова застава и на позицията, че инвестиционната програма в София няма да бъде спирана, а само преразгледана с два ключови акцента:
1. Продължаване на стратегическите за града проекти - строителството на метрото, изграждане на вътрешни рингове и връзки с околовръстния път на София, управление на отпадъците, строителство на нови детски градини и изграждане на центъра съвременно изкуство за свободните артисти.
2. Довършване и изпълнение на спечелени европейски проекти, които гарантират сериозен обем от външни финансови средства, които инвестираме в града и бизнеса. Твърденията от последната седмица, че можем да спрем тези проекти и да пренасочим парите за нещо друго, са подвеждащи и неверни. Спирането на тези проекти означава загуба на гарантиран за София в момента финансов ресурс и изплащане на огромни по размер финансови санкции.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 2 април"