Нови мерки за пътната безопасност, включително законопроект, предвиждащ общините да глобяват за нарушения, предлагат от Столична община. Председателят на СОС Георги Георгиев, зам.-председателят на транспортната комисия Зафир Зарков и Прошко Прошков от същата комисия представиха пред журналисти пакет предложения за подобряване на пътната безопасност. Това не са стратегии, програми и всякакви други нормативни, декларативни и прочие документи, а конкретни близо 20 решения, които касаят един от най-сериозните проблеми на общество – пътната безопасност, каза Георги Георгиев.
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Той подчерта, че сега нито една българска община няма санкционни правомощия по отношение на движението по пътищата, също че проблемът с пътната безопасност не може да бъде решен от една институция и затова предлагат законопроект, който да даде възможност на общините с техните камери да глобяват за нарушения. Законопроектът е готов и се обсъжда в групата на ГЕРБ и СДС, за да намери място в пленарна зала, съобщи председателят на СОС. Ако бъде приет, драстично ще се промени пейзажа на осъществявания контрол, сигурен е той.
Искаме общините да глобяват за три нарушения – превишена скорост, преминаване на червено, шофиране в забранена за движение посока, посочи Георгиев и коментира, че това са фрапантни нарушения, които създават чувството на безнаказаност и усещането на дефицит на справедливост в обществото.
"Възможността за глобяване със стотиците камери в София и хилядите в страната е борба, която си струва да водим и драстично ще подобри контрола", категоричен е Георгиев. Според заложеното в законопроекта, общините ще имат правомощия да глобяват, а средствата ще отиват в общинските бюджети и ще се инвестират само в мерки за пътна безопасност.
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Освен законопроекта, от общината предлагат редица нови мерки срещу войната на пътя, сред които поставяне на радарни табла за скорост, нови ограничители, светлоотразителни гривни за първолаците и други.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
Вече има поставени радарни табла на бул. "Черни връх" в двете посоки и са отчетени десетки нарушения на ограничението на скоростта, забелязват се и рецидивисти, съобщи председателят на СОС. Само за две седмици над 100 МПС с над 100 км в час, посочи той. Столична община ще възложи закупуване на такива табла, първоначално на 10 локации, съобщи Георгиева и уточни, че таблата се местят, събират аналитична информация, която се изпраща на пътна полиция. Идеята на Столична община е органите на реда, на базата на отчетената информация, да могат да поставят патрули там, където и когато стават най-много нарушения и е най-необходимо. На бул. "Черни връх", например, след 22 ч. се шофира с над 150 км в час, посочи Георгиев.
Друга предлагана мярка е закупуване и предоставяне на МВР тестове за наркотични вещества, първоначално 1000 бр., съобщи още председателят на СОС и добави, че ако с тези устройства се тестват шофьорите, със същите да тестват и полицаите.
Светлоотразителни гривни за първокласниците е друг пилотен проект на Столична община, който Георгиев се надява да се превърне в политика на общината и в следващите години курсът до 4-ти клас, да бъде покрит. "Искаме да покажем и на родителите, че техните деца са ценност за София", каза Георгиев.
Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух
Още: Транспортът в София е на плюс, Терзиев няма да тегли заем
Въвеждане на "защитено място" – т.нар. пешеходен или модулен остров е друга инициатива на столичната управа. "Чрез стесняване на лентата за движение, принудително караме шофьорите да намалят скоростта", поясни Георги Георгиев.
Той сподели че е бил сезиран на няколко пъти граждани за пешеходни пътеки и ограничители и че обикновено искането е за повдигнати пешеходни пътеки, но такива не може да се поставят навсякъде, например заради градския транспорт. Затова се поставят ограничители – полусфери. Такива са поставени експериментално на бул. "Янко Сакъзов", съобщи още Георгиев. Такива полусфери се поставят се преди пешеходната пътека, служат за повече внимание и намаляване на скоростта и са популярни в други страни. "Предлагаме да се легализират тези нововъведения. Няма причина нещо да работи в цял свят и да не се прилага в България", заяви Георгиев.
В 6 месечен срок на администрацията ще бъде вменено задължение да се постави допълнително осветяване на пешеходните пътеки в столицата, съобщи още председателят на СОС.
Общината има идея и за обезопасяването на спирките на градския транспорт."Проучихме опита в различни държави. Не можем да бронираме спирките на градския транспорт, те трябва да бъдат достъпни. Предлагаме нови защитни елементи – повдигнати бордюри", каза Георгиев ни уточни, че няма да бъдат изградени навсякъде, а на тези спирки и кръстовища, които са най-рискови.
За възпитание на пешеходците как да пресичат, общината предвижда поставяне на повече места тръбно-решетъчни ограждения против пресичане, както на бул. "Цариградско шосе", където имаше фатални инциденти.
Предвиждат се и повече информационни клипове и съдържание, което да стига бързо до хората, особено до децата. С такава цел общината обособява в Борисовата градина специална зона, посветена на пътната безопасност, съобщи още председателят на СОС.
Най-голямата иновация, която общината предлага е за подобряване на квалификацията на младите шофьори. "Да се обособи учебен полигон с безплатно обучение на млади шофьори от 18 до 28 г. възраст с опит до 10 години, предвижда столична община. Там шофьорите няма да решават листовки, но ще имат и теоретично, и практическо обучение", посочи Георгиев.
"Битката е дълга, тежка и трябва да се води с много съмишленици", подчерта той за усилията срещу пътните нарушения и за безопасно движение.