Европейската комисия обяви София за един от 100-те града на Европейския съюз, които ще участват в мисията на Съюза за 100 климатично неутрални и интелигентни града на бъдещето до 2030 г., съобщиха от пресцентъра на Столичната община.
Още: "Боклукът може да е пред Столична община": Взрив-скандал с биологичните отпадъци в София
Още: Кметът на Самоков проведе среща с хотелиерския бранш
Българската столица подаде кандидатурата си на 31 януари тази година като част от програмата на кмета Йорданка Фандъкова за развитие на София като зелен град, използващ иновативни решения и привличащ инвеститори в сектора на информационните технологии. Мисията на градовете ще получи 360 млн. евро от финансирането на Horizon Europe за периода 2022- 2023 г., за да започне иновационните пътища към климатична неутралност до 2030 г.. Изследователските и иновационни действия ще се насочат към чистата мобилност, енергийната ефективност и зеленото градско планиране и ще предложат възможност за изграждане на съвместни инициативи и засилване на сътрудничеството в синергия с други програми на ЕС.
Предимствата за София включват персонализирани съвети и помощ от специалната Платформа на мисията, управлявана от NetZeroCities. С одобрението на София като един от лидерите се отключва достъпът до допълнително финансиране и възможност за присъединяване към големи иновационни дейности и пилотни проекти, се посочва в съобщението. Мисията също така предоставя възможности за работа в мрежа, обмен на най-добри практики между градовете, подкрепа при включване на гражданите във вземането на решения.
Мисиите са новост на Horizon Europe и подкрепят приоритетите на Комисията, като Европейската зелена сделка, Европа в цифровата ера, Европейският план за борба с рака, Икономика за хората и Новия европейски Баухаус. Комисията ще покани 100-те избрани града да разработят договори за климатични градове, които ще включват цялостен план за неутралност на климата във всички сектори като енергетика, сгради, управление на отпадъците и транспорт, заедно със свързани инвестиционни планове. Този процес ще включва граждани, изследователски организации и частния сектор.
Още: Спряхме схеми за милиони: Терзиев разбира защо се саботира работата на завода за боклук
Още: „Топлофикация София“ с имоти за 220 млн. лв., но ги управлява лошо
Нашите градски райони са дом на 75 процента от гражданите на ЕС. В световен мащаб градските райони консумират над 65 процента от световната енергия, което представлява повече от 70 процента от емисиите на въглероден диоксид. Ето защо е важно градовете да действат като експериментални и иновационни екосистеми, за да помогнат на всички останали в техния преход да станат неутрални по отношение на климата до 2050 г., посочват от Столичната община.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ето кога ще се проведе фолклорният фестивал „Лазарица“ в Елин Пелин
Още: Идея: С кола в центъра за София плащаш повече - синята зона става червена (ВИДЕО)