Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Част от нова общинска детска градина за 3,3 млн. лв. в София може да стане частна

28 април 2022, 10:38 часа • 4215 прочитания

Част от нова детска градина в София, в която са инвестирани 3,3 млн. лв., до няколко месеца може да се окаже собственост на едно столично семейство. На практика то ще бъде съсобственик със Столична община в модерната забавачница.

Още: Има места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

Още: Ваня Григорова предлага да бъдат спрени част от линиите на нощния транспорт в София

До този абсурд е твърде вероятно да се стигне след като бе отменен мораториумът върху придобиването по давност на държавни и общински имоти.

Спряната в продължение на 16 години давност от няколко дена отново тече. Мораториумът е въведен от 31-ви май 2006 година и удължаван няколко пъти досега. С единодушно решение на Конституционния съд от 24 февруари тази година той е обявен за противоконституционен.  

Решението бе обнародвано в Държавен вестник на 4-ти март и е в сила от 8-ми март.  И както самият Конституционен съд написа: „...последиците от преустановяване на мораториума ще настъпят от момента на влизане на настоящото решение в сила“.

Още: Столична община пита столичани: да остане ли нощният градски транспорт?

Още: Кукерски празник "Деведжии" се проведе в село до Елин Пелин

Как ще се отрази на практика това решение? Според юристи то ще доведе до лавина от съдебни дела за придобиване по давност на имоти, които са частна общинска и частна държавна собственост.

Даваме пример с една детска градина в столичния квартал „Лозенец“. Тя е тъкмо изградена, въведена във владение тази година. Предназначена е за целодневно обучение на 140 деца, разпределени в 6 градински и две яслени групи. Разположена е в имот с площ 3778 квадратни метра, като разгърнатата й застроена площ е 1827 квадрата.

 

 

Още: След пожара във вагон: Бездомници отново спят на Централна гара в София

Още: Пътищата в природен парк "Витоша" са опесъчени и са отворени за движение

 

 

За придобиване по давност на 620 квадрата от този имот се водят съдебни дела в продължение на осем години.

Семейство от София – майка и двама сина, претендират, че Столична община не е негов стопанин, че починалият Л. И. С. и съпругата му „са осъществявали в продължение на 30 години спокойно, непрекъснато и необезпокоявано давностно владение върху 620 кв.м.“, представляващи реална част от поземлен имот с обща площ 3778 кв. м.

И печелят делото на първа инстанция – в Софийски районен съд, през януари 2019 г.

Към онзи момент Район „Лозенец“ към Столична община от една година вече има сключен договор с консорциум „ПСТ Кота“ (между фирмите „ПСТ Груп“ и „Кота нула“) за „Изграждане и обзавеждане на обект „Детска градина“ в УПИ II-за детска градина, кв. 35, м. “Кръстова вада“ по плана на гр. София“.

Договорът първоначално е за 2 746 862 лв. с ДДС, но впоследствие стойността му е увеличена на 3 328 821 лв., защото в проекти били изпуснати частите паркоустройство, инсталация на басейн, вътрешни довършителни работи, покрив, ограда, външни СМР около фасадата, газоснабдяване.

И когато същата детска градина е факт, семейството, претендиращо да получи по давност една шеста от имота, губи делото на втора инстанция – пред Софийски градски съд.

 

 

 

 

(Снимка: Фейсбук, Илиян Петров)

Ищците не успели да убедят съда, че са упражнявали фактическа власт върху имота с намерение за своене (да държат вещта като своя – б. р.) в периода след 1985 г.

Според съда, към момента на заснемане на имота през 2008 г. и по време на провеждане на производството не е установено ищците да са във фактическа власт на имота и презумпцията на чл.69 Закона за собствеността е неприложима.

А този регламент сочи следното: „Предполага се, че владелецът държи вещта като своя, докато не се докаже, че я държи за другиго“.

Пред съда не успели да докажат и извършени несъмнени действия от страна на семейството, с които то да манифестира пред трети лица собственическото отношение към вещта.

 

 

 

 

(Снимка: Фейсбук, Михаил Сотиров)

Междувременно събрани доказателства в производството установяват, че през 1978 г. държавата е придобила правото на собственост върху имота при извършена делба. На това основание бил съставен акт за държавна собственост. За същия имот имало съставен и акт за общинска собственост.

Експертиза установила, че площите в двата акта са идентични.

В акта за държавна собственост било посочено, че имотът е 4 дка празно дворно място и се намира в м. Хаджибарица. В акта за общинска собственост пък въпросният УПИ бил с предназначение за детска градина в м. „Кръстова вада“. Намалената му площ от 4 декара на 3778 кв.м. според експертизата се дължи на урегулирането на имота.

С решението по второто дело се отменя изцяло предходното решение и се отхвърлят исковете на семейството, тъй като то не успяло да докаже, че притежава право на собственост върху имота по давност. Постановено е в края на октомври миналата година и подлежи на касационно обжалване.

Ако Върховният касационен съд реши делото в полза на майката и двамата й сина, то част от детската градина ще стане тяхна собственост. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес