Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България през 2024 г.: Васил Терзиев и работата му като кмет на София

27 декември 2024, 09:00 часа • 2512 прочитания

Вече една година София има нов кмет. След продължилото 14 години управление на Йорданка Фандъкова, Васил Терзиев пое поста в края на 2023 г. Той беше издигнат от местната коалиция ”Продължаваме промяната“ - „Демократична България” - „Спаси София“ (ПП-ДБ-СС) и спечели с получени 175 044 действителни гласа, представляващи 48.20%. На второ място остана Ваня Григорова, подкрепяна от съюз на леви формации, като тя получи 170 258 действителни гласа, а това са 46.89%.

След като се закле да работи за София, новоизбраният кмет обеща да търси дългосрочни решения които обединяват. "Тази мечта, която имам - това, което ни обединява, да бъде един модерен, прогресивен, красив, уреден, сигурен европейски град", каза тогава Васил Терзиев.

Трудна една година

Мандатът му започна трудно. След седем неуспешни опита най-накрая беше избран председател на Столични общински съвет (СОС). Цветомир Петров беше подкрепен от ПП-ДБ-СС, ГЕРБ, БСП, „Синя София“, част от „Възраждане“ и единствения съветник от ВМРО - Карлос Контрера.

ОЩЕ: Избраха Цветомир Петров за председател на Столичния общински съвет (СНИМКИ и ВИДЕО)

Петров беше третата кандидатура, която ПП-ДБ-СС предложиха за председател на СОС. Първата беше на лидера на „Спаси София“ Борис Бонев, а втората - на Грети Стефанова, която водеше досегашните заседания на общинския съвет като негов най-възрастен член.

В началото беше почти сигурно, че председател ще бъде Борис Бонев, но около неговата кандидатура не се постигна консенсус. Най-силна съпротива имаше от страна на ГЕРБ. От БСП също заявиха, че няма да подкрепят Бонев и няма да се коалират с ПП-ДБ-СС.

Идеята да бъде излъчен временен председател дойде от „Синя София“ и ВМРО, за да се отпуши работата на СОС.

Протести заради промени в движението

В началото на май беше въведена промяна в движението по бул."Витоша" в отсечката от бул."Патриарх Евтимий" към Южния парк. Велоалеята беше свалена от тротоара на уличното платно. Беше въведено и косо паркиране от двете страни на пътното платно.

ОЩЕ: Хаос, гафове и протести: новата транспортна схема в София

Новата организация доведе до протести и недоволство от страна на живущите в района. Още в първия ден след новата организация се образуваха тапи и огромни задръствания, както и проблеми с паркирането. Живеещите поискаха връщане на старата организация на движени, тъй като паркоместата бяха намалени със 180 и трудно се намери място за паркиране, Хората дори заявиха, че бул. "Витоша" се е превърнал в квартална уличка, а новото косо паркиране било измислено от човек, който не шофира.

ОЩЕ: Зам.-кмет за промените на бул. „Витоша“: Искаме да свалим велоалеите от тротоарите и да ги положим на пътното платно

В средата на юни Върховния административен съд (ВАС) постанови, че новата организация на движение по софийските бул. "Витоша", "Патриарх Евтимий" и ул. "Фритьоф Нансен" трябва да се отмени. ВАС потвърди решението на предишна инстанция - че липсва генерален план на движение, нововъведенията не са минали през съгласувателна процедура и не са одобрени от Столичния общинския съвет по предложение на кмета.

До момента организацията на движението не е променена.

Разширяването на ул. „Опълченска“

През юли пък започна друг ремонт в София - разширяването на ул. "Опълченска". Строежът включва трасето от бул. "Сливница" до бул. "Тодор Александров". Строителните дейности стартираха от кръстовището на ул. “Опълченска“ и бул. „Сливница“, включително мостовото съоръжение над река Владайска.

ОЩЕ: Ремонтът на ул. "Опълченска" е незаконен: ИПБ след проверка на строителството

Дължината на целия участък е около 715 м. Срокът за изпълнение на обекта е около 8 месеца. След ремонта ще бъдат засадени нови 50 широколистни дървета.

Проектът предвижда реконструкция на инженерната инфраструктура. Реконструира се канализацията, изграждат се нови тръбни мрежи, канални и водопроводни клонове. Ще се обнови електроразпределителната мрежа. Ще се извърши и преустройство на тролейбусната контактно-кабелна мрежа, както и реконструкция на трамвайния релсов път при кръстовището на ул. „Опълченска“ и ул. „Пиротска“.

Пътното платно на ул. “Опълченска“ ще бъде обновено и разширено, като габаритът на основното трасе ще е с пътни платна 22 м, който включва по 3 ленти за движение в посока, като едната от тях ще бъде само за градския транспорт, и разделителна ивица – 1 м. Ще бъдат изградени нови тротоари съгласно съществуващото застрояване и регулация. Ще се изгради ново улично осветление, двустранно разположено по пътното платно.

ОЩЕ: След ремонта на "Опълченска": Двама души не могат да се разминат на тротоара

Предстои ремонт и на трамвайното трасе по бул. "Александър Стамболийски" от трамвайно ухо "Западен парк" до бул. "Константин Величков".

Скандали и проблеми с общинските дружества

Една от първите задачи, с които общинските съветници се заеха, веднага щом СОС почна работа, беше да сменят ръководствата на шест общинските дружества. Това, разбира се, стана шумно, с много скандали и обвинения и без конкурс. Смяната на 26-те членове на директорски и надзорни съвети на общинските дружества се случи с гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН, независимия Благовест Георгиев, Карлос Контрера от ВМРО и съветниците Севделина Петрова и Красимир Гълъбов.

"Против" доклада бяха групите на ПП-ДБ-СС, "Синя София", "Възраждане" и Диана Тонова от БСП, Войслав Тодоров от левицата присъства, но не гласува.

ОЩЕ: Смяна на бордовете в 6 общински фирми: ПП-ДБ-СС видя "мръсна поръчка" на ГЕРБ и БСП

На новото ръководство на Столична община се наложи и да спасява няколко общински дружества. Първо това се случи с градския транспорт. След като сметките на "Столичния автотранспорт" бяха запорирани заради дългове, СОС реши да отпусне заем от 15 млн. лв. Първоначалното предложение беше за 6 млн. лв. заем, но впоследствие общинските съветници постигнаха консенсус заемът да е на стойност 15 млн. лв., като се предвижда 11 млн. лв. за столичния автотранспорт, а 4 млн. лв. за електротранспорта. ОЩЕ: Закърпиха положението с градския транспорт в София с 15 млн. лв. заем

Криза има и с „Топлофикация-София“. 150 млн. лв. ще са загубите на общинското дружество до края на годината. Най-големите му задължения са към БЕХ и "Булгаргаз", които общо към края на ноември възлизат на 1.662 млрд. лв. Това съобщи изпълнителният директор на дружеството Петър Петров пред общинските съветници. ОЩЕ: СОС с извънредно заседание заради "Топлофикация-София"

"Тази дългова спирала, в която влизаме, поставя в невъзможност дружеството да излезе на печалба. Ние сме в постоянни преговори с БЕХ и с "Булгаргаз". Имахме и среща с Министерство на енергетиката. Едни 160 млн. лв. за този отоплителен период ни липсват", каза Петров.

ОЩЕ: "И Мъск да дойде - няма да стане по-добре": Столичната "Топлофикация очаква да загуби 150 млн. лв. до края на годината

Скандали имаше и около завода за боклук в София. Още в началото на мандата си Терзиев направи проверка и каза, че той е поддържан зле и не може да работи ефективно. По тази причина той освободи директора Фридрих Катцер и назначи Николай Савов за временно изпълняващ длъжността.

Може би най-големият скандал беше защо точно се е стигнало до състоянието на завода, довело до освобождаването на Катцер: Парите смърдят?: 383 лв. за гайка в завода за боклук на София*

Столично предприятие за третиране на отпадъци (ОП СПТО) е произвело 89 318 тона RDF - горивото, което се получава от преработката на твърди битови отпадъци, през тази година. Това е с 11 486 тона повече от от 2023 г., става ясно от публикувания годишен отчет за работата на директора Николай Савов. Припомняме, че в началото на годината, когато Савов зае поста временен директор на завода, съобщи, че той не работи ефективно и не изпълнява целта, за която е създаден. "По документи заводът трябва да произвежда 185 000 тона RDF, а реално произведените количества за 2023 г. са по-малко от 80 000 тона. За 2020, 2021 и 2022 г. от произведените близо 555 000 тона RDF едва половината 229 000 тона са предадени за изгаряне", заяви в доклада си той.

ОЩЕ: Отчет: Столичният завод за боклук увеличи производството на RDF гориво

Критики към завода за боклук и работата на новото ръководство имаше през цялата година от опозицията в СОС, която няколко пъти поиска и оставката на Савов. В края на годината общинските съветници от ГЕРБ-СДС дори заявиха, че ще сезират прокуратурата за финансови и документални измами в завода, които са в особено големи размери. Обвиненията са, че директорът на завода и екипът му са ощетили държавния бюджет с около 3 млн. лева., като са преправяли данните за количествата на депонираните (заровените) отпадъци.

От там веднага отговориха, че това не е така и се позоваха на отчета си.

Оценката на Терзиев за свършеното

„Не сме безгрешни, но сме истински“. Така градоначалникът започна отчета за първата година от управлението си. „Изключително доволен съм от първата година на мандата си. В почти всяка област, без изключение, е постигнато страшно много. За една година сме показали резултата, че с всичките завойчета и в тази токсична среда, сме успели да свършим много неща“, каза той.

Терзиев изрази надежда, че през следващата година ще се постигнат още повече резултати и призна, че новата администрация не е имала опит и се е учила в движение, което е отнело време. ОЩЕ: "Не сме безгрешни, но сме истински": Терзиев за първата годишнина от управлението му

Той се похвали специално как се подобряват нещата с местата в детските градини в столицата:

Напрежение между коалиционните партньори

Не мина и без напрежение от страна на коалиционния му партньор „Спаси София“. "Влязохме в тази коалиция и подкрепихме Васил Терзиев за кмет, за да има резултати. Ако има резултати, "Спаси София" ще бъде част от коалицията. Ако няма, няма да бъде част от нея", заяви общинският съветник Борис Бонев от групата на ПП-ДБ-СС в Столичния общински съвет на пресконференция по повод първата година управление в София.

"Можем много повече. Това е нашата оценка за управлението на София през първата година", каза Бонев.

ОЩЕ: Борис Бонев с ултиматум: Ако няма резултати за града, излизаме от коалицията (ВИДЕО)

По думите му втората година от управлението на София ще бъде "време разделно". "Година, в която грешките и натрупаните проблеми ще бъдат изчистени, за да може да се работи професионално, конструктивно и спокойно", каза той.

Според Бонев софиянци са очаквали да се работи на по-високи обороти и да се направят повече за града. "Не успяхме да оправдаем очакванията на този етап. Тази година я използвахме, за да подготвим нещата за следващата", добави обшинският съветник.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес