"Зелените" искат правителството на Бойко Борисов да вземе мерки за решаване на проблема с урана във водата в няколко области. Съпредседателите на партията Зарица Георгиева и Владислав Панев дадоха специална пресконференция, на която представиха 6 мерки, които ще бъдат изпратени от Министерски съвет и които, според тях, трябва да бъдат предприети от кабинета.
Още: Служители на AES България дариха 236 деца с топли дрехи и обувки за Коледа
Още: Kaufland увеличи броя на станциите си за рециклиране в София
Според партията между ситуацията с урана във водата и аварията в Чернобил може да се направи паралел. "Преднамереното скриване на истината от комунистическата власт тогава е очевиден", каза Панев.
Според "Зелените" липсата на достатъчно информация е сериозна причина за повишаване на страха в българските граждани от проблема. "Добрата и навременна информираност на гражданите за данните за водата и за предприеманите мерки е ключова за преодоляване на страха и за осигуряване на чиста и безопасна вода", категорични са те.
Именно затова "Зелените" предлагат реорганизиране на работата на структурите, отговорни за качеството на водата. По думите на Панева отговорна за решаването на проблема с урана трябва да бъде една-единствена институция, която да изпълнява задълженията си. "Трябва да се прекъсне сегашният модел на хаотичност и прехвърляне на отговорността между няколко на брой регионални институции", каза още той днес, 11 май.
Още: Списанието "Български Артист" с празничен трети брой
Още: Електрохолд стартира кампания „Селфи с трафопост“
Според него сегашната система позволява прехвърлянето на топката от едно ведомство на друго и в крайна сметка не води до резултати. Затова "Зелените" предлагат в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) да има отдел, който да отговаря за това.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Издаването на лични карти поскъпва от 2025 г.
Още: Снегонавявания и закъсали камиони затвориха Прохода на Републиката за кратко
Те настояват и за актуализация на методите и режимите на измерване и контрол на качеството на водата, за да се гарантира здравето на хората. Третата предложена мярка е насочена към осигуряване на прозрачност на дейността на институциите. За целта е необходимо измерванията от всяка контролираща акция да се публикуват на сайта на институцията до 3 дни след излизането им.
"Зелените" предлагат още правителството да изготви карта на обектите и областите с повишено лъчение, а опасните обекти да бъдат обозначени с ясна маркировка. Другата идея е под прякото наблюдение на премиера да бъде въведена програма за спешно обезопасяване на затворени обекти за добиване на уран. Според тях е нужна и разяснителна кампания относно предпазните мерки, които всяко домакинство може да вземе, за да сведе до минимум рисковете.
"Зелените" споделиха и данни, според които над 1 млн. българи живеят близо до уранови мини, което определено увеличава страха у хората. По техни думи хората не вярват, че ако заведат дело за причинени здравословни проблеми от урана във водата, съдът ще отсъди в полза на гражданина. "Ние затова подкрепяме и правосъдната реформа", добави Зарица Георгиева.
Още: Технически причини доведоха до отменени и закъснели влакове
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Тя обърна внимание и на избирането на Еманюел Макрон за президент на Франция. Според Георгиева това дава известно спокойствие на Европейския съюз, но уточни, че не се знае колко точно може да продължи то. "Външната политика вече не може да бъде прогнозирана. Не се знае какво ще се случи дори до края на годината", каза тя.
Владислав Панев от своя страна определи третото правителство на Бойко Борисов като "още от същото". По думите му новият кабинет ще акцентира отново само и единствено върху усвояването на еврофондове. "Намаляването им обаче след 2020 г. може да ни докара до ситуацията на Гърция", отбеляза той. Според него обвързването на европарите до такава степен с икономиката на страната може да се окаже пагубно в един момент.
"Тези еврофондове са за стабилизиране и подпомагане на икономиката, не трябва тя да се гради само и единствено върху тях. Особено когато се усвояват от партийно приближени фирми", добави Панев.