Българският хелзинкски комитет (БХК) настоя вътрешният министър Бойко Рашков да провери защо полицаите от СДВР са бездействали при акцията за опаковането на Паметника на съветската армия. В свое отворено писмо БХК детайлно и с хронология описват действията, разразили се на 4 май пред МОЧА, както е известен паметника (Монумента на окупационната Червена армия).
"Вчера приятели на Русия осуетиха опаковането на монумента в Княжеската градина с българското и украинското знаме. Организаторите са били замеряни с предмети и бутилки, но в крайна сметка успели да поставят знамето", пишат в писмото си БХК и описват ситуацията, при която привърженик на партия „Възраждане“, успял да открадне украинското знаме, подготвено да покрие друга скулптурна група, все още не е върнал знамето на собственика му.
"Организаторите на мирното събрание ни уведомиха, че това се е случило пред погледите на полицията, която не е предприела нищо, за да възпрепятства извършителя. ... На мястото на протеста присъствал старши комисар Георги Алексиев в цивилни дрехи, който се представил на организаторите и е уведомен за възпрепятстването на мирното им събрание. Алексиев е свидетел на противоправните деяния на партия Възраждане. Организаторите са подали сигнали на тел 112 и в Столичен инспекторат. Въпреки това до края на събитието, малко след 21:00 ч. вечерта, не им е осигурена възможност да довършат акцията си", казват още от хелзинския комитет.
По повод възникналото физическо насилие между двете групи протестиращи и данните за ухапана жена, от БХК се позовават на ТОЗИ материал на Actualno.com и описват, че "в публикувани видеоматериали се вижда как между тях стои самотен полицай, който не успява да предотврати опити за физическа саморазправа".
В този контекст от комитета подчертават, че попречването на провеждането на законно организирано мирно събрание съставлява нарушение на правото на мирно събиране, защитено от Конституцията на Република България, Наказателния кодекс, Европейската конвенция за правата на човека и други международни договори, по които Република България е страна.
"Бездействието на органите на МВР да опазят обществения ред по време на такова събрание също съставлява нарушение. ... Полицията е била длъжна да проведе бърза оценка на случващото се, като следва да се има предвид, че тя е била предварително уведомена за акцията по поставянето на двете знамена".
В края на писмото от БХК настояват за незабавното провеждане на проверка на действията и бездействията на служителите на СДВР, които са отговаряли за охраната на съгласуваното събитие „Опаковане на Монумента на окупационната червена армия (МОЧА)“:
"Настояваме за предприемане и на съответните дисциплинарни санкции съответно на вашите правомощия. Настояваме също за предприемане на действия за наказателно преследване на извършителите на насилията, с които е попречено на участниците в мирното събрание да проведат своето мероприятие", казват от БХК и припомниха осъдителното решение на Европейския съд по правата на човека по делото Караахмед срещу България отнасящо се до сериозно нарушение на правото на вероизповедание на жалбоподателя от страна на крайната националистическа партия „Атака” по време на събиране за петъчна молитва в джамията Баня башъ в София. По това дело ЕСПЧ изрично установява, че бездействието на полицията по време на събитията е нарушило правата на жалбоподателя, както и неефективното разследване на тези събития по-късно.