Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради резиденция на властта: Шабленското езеро - източено, тръстиките опожарени?

20 март 2019, 10:00 часа • 14892 прочитания

Едно от защитените местообитания на редки видове птици от международно значение - „Шабленско езеро“ и „Шабленски езерен комплекс“, са били пресушени заради наводнение в правителствената резиденция "Шабла". Информацията за посегателството над защитената природна местност съобщиха от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).

Става ясно, че освен пресушаването, се касае и за опожаряване на тръстиковите масиви в района.

На 9 март екип на БДЗП посетил района за мониторинг на водолюбивите птици в зона от "Натура 2000" и  е установил проблемите. Припомняме, че изпускането на водни маси от езерата противоречи на целта за обявяване на защитената местност и не е предвидено в плана ѝ за управление.

Малко по-късно от Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) - Варна, излязоха със съобщение, в което се казва, че "няма изтичане на води от защитената територия".

От информацията на РИОСВ се разбира още, че през месец януари е постъпил сигнал от Община Шабла за опасно повишаване нивото на езерните води в защитената местност „Шабленско езеро“. Засегнати са сгради и се създава опасност за посетителите им. 

След извършени проверки на място от служители на екоинспекцията и в съответствие с плана за управление на защитена местност „Шабленско езеро“ е съгласувано аварийно изпускане на езерните води в Черно море. Според еколозите обаче изтичането на водите не е спряно и към момента.

"След разговор с представители на РИОСВ, БДЗП получи устна информация, че изпускането е станало чрез прокопаване на канал в пясъчните дюни с помощта на багер и че за тази дейност има официално разрешение от РИОСВ-Варна, издадено във връзка с писмо на община Шабла по повод наводнени помещения в резиденция „Шабла“. Каналът е широк 15-20 метра, което означава, че на практика не е имало реален контрол на изтичането на езерата. Към момента този канал не е затворен и ландшафтът не приведен в първоначалното си състояние. Изтичането е преустановено по естествен път, поради изравняване на водните нива на езерата и на морето", пишат от организацията.

Кой запали тръстиките?

От дружеството посочват още, че е имало и опожаряване на голяма част от тръстиковите масиви в района на защитената местност.

"Мащабите на опожаряването са изключително големи – касае се за няколко стотин декара явно преднамерено опожарена влаголюбива растителност. Паленето на масивите с водна и влаголюбива растителност е забранено според заповедта за обявяване на защитената зона. Твърде вероятно е изпускането на водни маси и последващото опожарявяне да са взаимосвързани действия, които на практика водят до унищожаване на значителна част от влажната зона", убедени са още природозащитниците. 

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес