На 30 юли 2021 г. Регионалната дирекция за национален строителен контрол /РДНСК/ Бургас извърши проверка по сигнал за незаконен строеж на „Канализационен колектор от съществуващата ревизионна шахта на главен канализационен колектор до Черно море“. Той отвежда битовите и фекални води в залива „Свети Яни“, намиращ се между плажа при устието на река Велека и централен плаж „Бутамята“ в село Синеморец, община Царево.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Това се посочва в съобщение до медиите от Дирекцията за национален строителен контрол.
Съоръжението е втора категория по номенклатурата на видовете строежи.
"Проверката констатира, че действително колекторът /отходна тръба/ се използва за оттичанена отходните води на селото в морето. Това е в нарушение на издадената на 12 август 2008 г. заповед от РДНСК Бургас за забранадостъпа и ползването на въпросния колектор, която е потвърдена с Решение № 1101/12.12.2008 г. по адм. дело № 1437/2008 г. на Бургаския административен съд, оставена в сила с окончателно решение № 5239/21.04.2009 г. на Върховния административен съд на Република България – Второ отделение", се посочва в съобщението.
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
На 16 октомври 2008 г. от ДНСК е издадена Заповед за премахване на „Канализационен колектор от съществуващата ревизионна шахта на главен канализационен колектор до Черно море“. Причината е, че строежът е без необходимите за целта строителни книжа, според разпоредбите на ЗУТ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
"В тази връзка, предвид бездействието на община Царево, е образувано административно наказателно производство срещу възложителя – кмета на община Царево, според разпоредбите в ЗУТ и ЗАНН. В сигнала е посочено, че колекторът замърсява морето и нарушава неговата екосистема. В тази връзка ДНСК препрати сигнала по компетентност до МОСВ и РИОСВ Бургас", пише още в съобщението.