През последните три месеца Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е затворила по нашето Черноморие 31 обекта за обществено хранене заради нарушения на хигиенните изисквания. Това съобщават от БАБХ на интернет страницата на агенцията.
Още: Ръст на ранните записвания за летния сезон
Още: НОИ: Над 800 000 пенсионери са на прага на бедността
БАБХ извърши 2570 засилени проверки извън текущия официален контрол, във връзка с активния летен туристически сезон на територията на областите Бургас, Варна и Добрич. Проверките се извършиха в периода от 17.06.2024 г. до 13.09.2024 г.
Още: БАБХ проверява заведенията за хранене по Черноморието
Колко и какви са нарушенията
Издадени са 331 предписания за несъответствия по материално-техническата база, воденето на записи, свързани със системата за управление на безопасността на храните (СУБХ), и предлагането на храни без етикетировка. Съставени бяха 89 акта за административни нарушения, свързани с търговия с храни без регистрация, предлагане на храни с изтекъл срок на годност и заблуждаваща информация за имитиращи продукти. Затворени бяха 31 обекта поради нарушения на хигиенните изисквания.
Още: 5 вида материи за килими – какво трябва да знаете за тях
Още: Документалният филм за Милен Цветков: Обявиха датата на премиерата (ТРЕЙЛЪР)
Още: Започват проверки в училищните столове и бюфети
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Иван Христов пред Actualno.com: Трябват промени в много институции, включително и в НФЦ
Още: Синдикалист: Железницата е в лошо състояние отпреди 35 години
Възбранени и насочени за унищожаване са общо 17 180 кг храни от животински и неживотински произход, 8245 л безалкохолни напитки и УХТ мляко, както и 161 яйца поради липса на етикетировка или маркировка, неизвестен произход, нерегламентирана продажба, неправилно съхранение, нарушена цялост на опаковката и променлива органолептика.
Проверявани са и предлагащи „all inclusive“
В засиления контрол бяха включени обекти за търговия на дребно с храни, подвижни, временни и сезонни обекти, кетъринг услуги, заведения за обществено хранене, включително тези в хотелски комплекси и туристически обекти с услуга „all inclusive“. Основната цел бе да се провери съответствието с изискванията за безопасност на храните, включително състоянието на сградния фонд и оборудването, системите за управление на безопасността на храните (СУБХ), произхода и съхранението на храни, както и етикетирането и предоставянето на информация на потребителите.
Още: Откриха бактерията ешерихия коли в миди, предлагани на пазара
Още: Отбелязваме Деня на родилната помощ – Бабинден
Още: Кой има имен ден днес, 21 януари 2025 г. Честито!
Инспекторите проверяваха хигиенните условия в обектите, осигуряването на подходящо работно облекло и лични предпазни средства, както и условията за измиване и дезинфекция на работния инвентар.