Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Замърсената вода от инцидента по Дунав идва утре по обед -

12 февруари 2015, 11:31 часа • 10939 прочитания

Водата, която е била евентуално замърсена при вчерашния инцидент в румънското пристанище Молдова Веке, ще дойде в българския участък на Дунава най-рано утре по обед.

Това прогнозира изпълнителният директор на Агенцията за проучване и поддържане на плавателния път на реката капитан Павлин Цонев, предаде кореспондентът на БГНЕС в Русе.

Баржата, натоварена с 850 тона торови препарати, е потънала вчера около 13 ч. в румъно-сръбския участък на Дунав.

Сигналът е получен по системата за ранно оповестяване, която свързва страните-членки. Тя се задейства при инцидент, който би могъл да застраши територията на ЕС, и координира реакциите. От АППД обясниха, че районът на инцидента е отдалечен на 200 км от нашата граница,. Благоприятна роля може да изиграят и двата шлюзови комплекса, които се намират в участъка на потъването, и особено шлюз "Джербап" 1. Той е с обем около 2 млрд. куб. м вода и представлява един доста голям водоизточник. "Обемът му е достатъчно голям, за да не се предизвика сериозно замърсяване. Най-вероятно ще се получи утаяване и концентрацията на веществата ще бъде много по-ниска. Надяваме се, че този товар поне е бил в големи чували, което до известна степен ще спре неговото разтваряне във водата", обясни Павлин Цонев.

В момента е особено важно да се осигури контрол по границата в района на Ново село и Видин от страна на Басейнова дирекция и регионалните екоинспекции, които да следят за повишаване на нивата на веществата, които се съдържат в торовете. За момента няма информация дали те са опасни.

При по-голяма концентрация вероятно ще окажат негативно влияние върху речната фауна. Особено внимателно трябва да се проследи и качеството на водата, която се използва за поливане и особено за пиене.

На този етап потъналата баржа е обозначена като навигационна опасност. С изваждането на шлепа и товара ще бъде ангажирана румънската страна, но самата операция ще се забави най-вероятно, тъй като дълбочината е повече от 15 метра, а и температурите са ниски.

От АППД имат готовност при нужда да изпратят кораб до района на границата, на който да работят екипите, изследващи качеството на водата.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес