Забранява се извършване на сеч в горите през тъмната част на денонощието. Това приеха на второ четене депутати с промените в Закона за горите, предаде БГНЕС.
Според Министерството на земеделието и храните (МЗХ) по този начин се ограничава възможността за нерегламентирани посегателства.
"Тъмната част на денонощието" се дефинира в закона като един час след залеза и един час преди изгрева на слънцето по данни на Националния институт по метеорология и хидрология към Българската академия на науките.
Земеделското министерство казва в мотивите си, че промените целят подобряване на контрола върху планирането и извършването на дейностите в горските територии, както и предприемане на мерки за защита от незаконни посегателства и по-големи отговорности със съответстващите им санкции за лицата.
Изменят се разпоредби, свързани с изработването на планове и програми, включително изработването на областни планове за развитие на горските територии. Целта според кабинета е да се постигне по-добра регулация при планирането на дейностите в имотите на физическите лица и в същото време осъществяване на по-ефективен контрол.
Втората важна промяна, която се предвижда в тази насока, е въвеждането на разпоредба, с която се предвижда задължение моторните превозни средства, превозващи дървесина, да бъдат снабдени с GPS устройства, като по този начин се очаква да се постигне ефективен контрол при транспортирането на тази суровина. Тази мярка трябва да влезе в сила от 2017 година.
Предвижда се в обектите, в които постъпва или се преработва дървесина, да бъде инсталирана система за видео наблюдение с цел превантивен, текущ и последващ контрол. Видеонаблюдението трябва да бъде въведено от 2016 година.
С промените в закона се разширяват правомощията на служителите, назначени за опазване на горски територии. Служителите от териториалните поделения на държавните горски предприятия вече ще имат правото и възможността да правят проверки и да издават актове и извън установеното работно време на територията на цялото предприятие, като според МЗХ целта е да се реагира адекватно при установяване на извършено нарушение и да се даде възможност за съсредоточаване на по-голям брой служители в някои райони или за сформирането на мобилни екипи, когато и където е необходимо.
Въвеждат се по-сериозни санкции за извършени нарушения, като само за едно нарушение ще може да се отнема лицензът за извършване на дейности в горски територии, както на физически, така и на юридически лица. Министерството се надява тази мярка да има и превантивен ефект.
Въвежда се също така встъпителен изпит за лицата, желаещи да се впишат в регистъра за упражняване на частна лесовъдска практика, както и за тези, на които лицензът им е бил отнет поради извършени нарушения.
С друга промяна се връща възможността територии, които представляват гора по смисъла на Закона за горите и които са били гори до влизането в сила на Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, но са възстановени като земеделски, да бъдат включени в горските територии. За целта със заповед на министъра на земеделието и храните се създават комисии, които да изготвят списъци на имотите, чиито характеристики съответстват на определението за гора по Закона за горите. Целта е тези имоти също да бъдат планирани и да се стопанисват спрямо действителното им състояние, за да може да се осъществява и контролът, предвиден в Закона за горите. От друга страна, се дава възможност на собствениците на имотите, чиито площи са в земеделските територии, но поради самозалесяване или горскостопански дейности са придобили в последните години характеристиките на гора по смисъла на закона, да изразят своята воля и желание да ги стопанисват като земеделски имоти.
Според МЗХ с влизането в сила на промените ще може да се постигне по-ефективен контрол и ограничаване на незаконните посегателства в горските територии.