Археолози край Пазарджик сътвориха огромна научна сензация - откриха злато, изработено преди това във Варненския халколитен некропол.
Това означава, че златното мънисто, открито в "Града на птиците" до с. Юнаците, става най-старото злато в света.
"С абсолютна сигурност е по-ранно от Варненския некропол. Поне 200-300 години", обясни Явор Бояджиев, ръководителят на археологическите разкопки.
"То е едно съвсем мъничко златно мънисто. Но стига, за да влезе в историята и да предизвика вниманието на учените не само в България", допълни той.
Хоризонтът, в който е намерено, се отнася може би към средния халколит, каза още Бояджиев.
Хората, живели в "Града на птиците" преди 8000 години, са били носители на висока култура и добре развита цивилизация, предаде БНТ.
Откритието ще промени рамката на четене на историята по нашите земи.
Варненският халколитен некропол е открит през 1972 г. в района на Варненското езеро и е датиран в края на V — началото на IV хил. преди Христа. Смяташе се, че находката от "Варненското злато" е най-старото технологично обработено злато в света, причислявано към т. нар. Култура Варна (4400 - 4100 г. пр. Хр.).
Намереното във Варна е археологическа сензация - златни украшения и предмети с общо тегло около 6,5 кг. Обработеното злато е отпреди 7000 - 8000 години.
"Дотогава се е смятало, че първият метал, обработен от човек, е мед", заяви уредничката във Варненския музей Олга Пелевина.
ВИЖТЕ ВИДЕО