За какво ще се използва българският чат с изкуствен интелект? Говори изследователят Димитър Димитров (ВИДЕО)

28 ноември 2024, 19:30 часа • 5564 | прочитания

В края на миналата седмица стартира чат приложението BgGPT - с изкуствен интелект от последно поколение - създадено от института INSAIT към Софийския университет "Св. Климент Охридски". 

Още: Съюзникът на Хитлер, когото нарекохме освободител (ВИДЕО)

Още: Георги Тошев за документалния филм "Лили": Зрителите имат нужда от по-обективна истина

Първата версия на чат приложението беше пусната за свободно ползване от института на националния празник на България – 3-ти март тази година, но новата версия е близо четири пъти по-мощна и се базира на специализирани езикови модели.

В BgGPT могат да се задават всякакви въпроси - от решаването на задачи от различни области (математика, химия, физика и др.), през писането на творчески проекти като статии, есета и разкази, до въпроси от бита - рецепти за готвене, спорт, пътувания и др.

"BgGPT не е просто чат приложение, а и модели, които стоят зад него. Когато хората комуникират с BgGPT, това подобрява и чат приложението, и моделите. Тези модели може да се използват от бизнесите безплатно. Идеята е да има не само безплатно чат приложение, но и да помогнем на бизнесите и българската администрация да вкарат в системите си изкуствен интелект", разказа Димитър Димитров от INSAIT в предаването "Студио Actualno". 

Още: Гуцанов попари надеждите за по-високи заплати в цял един сектор

Още: Променят движението в двете тръби на тунел „Железница“ на АМ „Струма“

С BgGPT чат България става първата страна в Европа, която стартира свой собствен чат, базиран на последно поколение свободнодостъпни езикови модели, разработени от публична институция и насочени към собствения ѝ език.

Какво още може да прави приложението и защо е специално - вижте в интервюто. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александра Йошева
Александра Йошева Отговорен редактор
Новините днес