Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За да има България вода: Предизвикателството повторна употреба на H2O

14 декември 2024, 09:21 часа • 2771 прочитания

По всичко личи, че до края на 2024 година в България ще имаме около 300 населени места с режим на водата, но за това не са „виновни“ само климатичните промени. Основният ни воден приоритет трябва да е същественото намаляване на загубите във водопреносната мрежа на страната. Тези факти бяха изнесени преди 15 дни от служебния министър на околната среда и водите по време на свиканото заседание на Висшия консултативен съвет по водите (ВКСВ) заради критичните точки на безводие в Плевенско и други райони на България.

ОЩЕ: „Веолия“ и Саудитската инвестиционна компания за рециклиране подписват меморандум за разбирателство

Как да се справим с водната криза?

Станислав Станев, директор "Развитие" на „Веолия” България и заместник-изпълнителен директор на "Софийска вода" АД, част от „Веолия“ вече пое ангажимент от името на компанията да помогне за справяне с водната криза. За намаляването на загубите на вода в мрежите ще работят ВиК дружествата, подпомагани от широката международна експертиза на „Веолия“. За пестенето на водата, обаче, трябва да мислим всички.

Може да звучи странно за много хора, но водата може да се рециклира. Дори бирата, която пиете, може да е правена с рециклирана вода и едва ли ще усетите разлика. Ето и няколко числа, които показват как буквално хабим водата, без да мислим: около 27% от питейната вода се използва за промиване на тоалетни чинии, 6% за почистване на апартамента, измиване на колата и поливане на градината, 12% за пране.

ОЩЕ: За да има България вода: Спасението е в иновациите - опитът на "Софийска вода"

Но трябва ли тази вода да идва от питейния ресурс?

Поливане с рециклирана вода в Палм Спрингс, Калифорния

Снимка: Eaux Palm Springs

У нас като че ли сме скептично настроени към повторното използване на водата и сякаш не вярваме, че отпадъчните води могат да бъдат рециклирани до съвършенство. А за да стигнем до повторната употреба на този безценен природен ресурс, най-напред трябва да съберем вода от различни източници, след това да я пречистим и накрая да я използваме отново за различни полезни цели – за напояване в селското стопанство, за индустриални процеси, за допълване на подземни водни запаси и възстановяване на околната среда. Повторното използване на водата може да осигури алтернатива на съществуващите водоизточници и да се използва за подобряване на водната сигурност, устойчивост и обезпеченост.

В Европа само 6% от пречистените отпадъчни води на територията на Европейския съюз се използват повторно. Европейският Регламент (ЕС) 2020/741) от юни 2023 г. определи хармонизирани минимални изисквания за качество на водата за безопасна повторна употреба на пречистени градски отпадъчни води при селскостопанско напояване.

ОЩЕ: Енергийната ефективност на сградите – икономическа необходимост или стъпка към устойчива околна среда

Европа целенасочено търси и прилага различни иновативни практики, свързани с рециклираната вода. Испания, която и тази година преживя тежка криза с безводието, е лидер в използването на пречистените отпадъчни води с почти 15%.

Край София в пречиствателната станция за отпадъчни води Кубратово се събират отпадъчните води от домакинствата на цяла София. Те се пречистват, така че водата, която се зауства в реката е с високо качество. Станцията оползотворява утайките от пречистването на отпадъчните води като почвен подобрител в земеделието и естествено намалява въглеродните емисии.

По света има още десетки подобни примери, като заводите на “Рено-Нисан“ в Мароко и “Нестле” в Мексико - предприятия, които използват в производството пречистените отпадъчни води и така намаляват необходимия им природен ресурс, благодарение на иновативни решения.

Виндхук, столицата на Намибия. Пречиствателната станция произвежда питейна вода от градските отпадъчни води и така осигурява 25% от потреблението на столичния град с население над 400 000 души.

Снимка: Namibia

Впечатляващ е опитът на Южна Африка, където пречиствателната станция в Дърбан, използва иновативни технологии за пречистване и повторно използване на битови и промишлени отпадъчни води. Ежедневно в станцията постъпват приблизително 47 500 м3 отпадъчни води, които се пречистват до качество, близко до това за пиене и по този начин след допълнителна обработка, на жителите на града се предоставят допълнително 47 000 м3 питейна вода.

Пречистените отпадъчни води се използват за питейни нужди и в Калифорния, и Намибия, а в Абу Даби се обезсолява морска вода, която се превръща в питейна.

Връщайки се на стария континент не можем да не споменем впечатляващия пример на Чешката република. Преди две години ентусиазиран екип от смели производители на бира и експерти от „Веолия“ осъществяват специфичен социален проект – започват производството на бира от рециклирана вода. Всички, които са я опитали казват, че освен наслада от питието, не усещат никаква разлика във вкуса на бирата, произведена с рециклирана вода. Кръгова икономика в действие.

Чешката бира "Ерко" произведена от рециклирана вода

Снимка: Erko Czech beer Recycled H2O

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес