Юридическа действителност: Куриоз в енергетиката, закони на килограм и ръст на конституционните жалби (ВИДЕО)

22 март 2023, 12:05 часа • 1899 | прочитания

Куриоз в енергетиката, закони на килограм и ръст на конституционните жалби, отчита Юридически барометър в своя 20-ти юбилеен брой на изследването на състоянието и развитието на правния ред в България в периода юли 2019 - декември 2022 г. Изследването представи проф. Даниел Вълчев, председател на проекта Юридически барометър. 

Още: BG-ALERT не се задейства при земетресението в Турция, усетено у нас

Още: Нова възможност: Кабинетът одобри безплатни електронни обучения по дигитални умения

Куриоз в енергетиката

Вълчев заяви, че няма драматично значение на промените в Закона за енергетиката, но той видя куриоз тях. 

"Имаше куриозен опит да се избере нов председател на КЕВР. Вървеше едновременно законодателна процедура и процедура по избор. Оказа се, че един човек не отговаряше на изискванията към момента на подаване на документите и няколко дена по-късно те бяха сменени", коментира Вълчев. Той отчете, че кандидатът за шеф на регулатора обаче вече не е можел да се ползва от новите изисквания, тъй като вече е бил изтекъл срокът за подаване на документите. Според в тази връзка Конституционният съд се е намесил основателно.  ОЩЕ: Народното събрание официално върна стария председател на енергийния регулатор

Още: Кой натисна спусъка в „Света Неделя“ и кой плати с живота си за истината? (ВИДЕО)

Още: Кабинетът ще опита да достави още 35 нови електрически влака

Законодателна активност

"Законодателната активност на народните представители в някои случаи надминава и най-смелите очаквания. Между юли и декември 2022 г. са внесени 199 законопроекта, от които три четвърти са на народни представители", коментира той. Вълчев също посочи, че не всички са приети, но определи това по-скоро като политически знак.

Вълчев обърна внимание, че продължава практиката законите да се допълват повече от веднъж на шестмесечие. Като колоритен пример той даде измененията в Закона за здравето, когато в един ден е внесен законопроекта, разгледан в комисиите, гласуван на първо и второ четене от зала и надвечер изпратен на президента за указ.  ОЩЕ: Какво свършиха депутатите от 48-ото Народно събрание?

В рамките на изследването бе засегната темата и за машинното гласуване, като Вълчев коментира, че от 2014 г- е започнало неговото въвеждане, за да се стигне до 2023 г., когато то е на практика обезсмислено. ОЩЕ: Конституционният съд ще разгледа връщането на хартиената бюлетина, но след изборите

Още: Лятно време в тези градове на България. Времето утре - 24 април 2025 г.

Още: Великден под небето: Празникът на ромите от „Захарна фабрика“, чиито деца не спират да рисуват къщи (СНИМКИ)

Конституционният контрол

Изследването отчита известно забързване на конституционния контрол, като според Даниел Вълчев то не зависи от конституционните съдии, а от институциите, които ги сезират. "Има около 9 решения и респективно 9 нови дела на шестмесечие", коментира Вълчев.

Ръст в наказателните процедури срещу страната 

Вълчев отчете и ръст на наказателните процедури срещу България, като отбеляза, че са образувани 6 нови дела срещу страната ни. "Това е два пъти повече, отколкото предходния съизмерим период", каза още той. Увеличение е имало и в броя на запитванията към съда на ЕС от страна на българските съдилища. 

"От 2010 г. до края на юни 2019 г. общият брой на такива запитвания е 119, само за последните 3 години и половина -  той беше 132", отчете Вълчев. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес