Дължащото се на човешката дейност увеличаване на количеството въглероден диоксид в океаните може да причини мозъчни увреждания у рибите и да застраши оцеляването им, сочат резултатите от австралийско изследване, цитирани от Франс прес.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Предвижданите за края на този век концентрации на въглеродния диоксид в океаните ще повлияят върху способностите на рибите да чуват, да усещат, да се движат във водата и да се отскубват от хищници, показва проучването на Центъра за изследвания на коралите, извършено под патронажа на Австралийския съвет за изследвания.
Учените години наред изучавали поведението на млади коралови рибки в морска вода с високи нива на разтворения в нея въглероден диоксид.
"Очевидно е, че тези нива влияят върху централната нервна система у рибите, заяви Филип Мънди от екипа. Голямата концентрация на въглероден диоксид уврежда ключов рецептор в мозъка на рибите. Това води до промени в поведението им и сетивните им способности. Установихме, че високите нива на въглеродния диоксид могат да повлияят върху мозъчните функции у рибите, което представлява директна и непозната досега заплаха за морския живот. Изследването показва, че обонянието на бебата риби е засегнато от увеличеното количество въглероден диоксид в морската вода - те се затрудняват да открият кораловите рифове и миризмата от риби хищници."
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Резултатите от изследването са публикувани в Nature Climate Change. БТА
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*