Вялост, информационно пренасищане, умора у партии и избиратели – така могат да се характеризират както последната предизборна кампания, така и отразяването ѝ от медиите. Това сочи мониторингов доклад на Фондация „Медийна демокрация“ и Фондация „Конрад Аденауер“, представен днес.
Още: Най-важните новини за деня, 6 април
Още: 5-годишно дете почина в зъболекарски кабинет. Неофициално - от упойка
Според данните кампанията преди предсрочните парламентарни избори се е осъществила в ситуация на информационен спад. Въпреки това могат да се откроят няколко интересни момента:
- слизането на Сергей Станишев от политическата сцена, което остави Бойко Борисов без основния му опонент и така се установи липса на централен лидерски двубой
- налагане на по-мек стил в политическото говорене (с изключение на националистическите партии)
Още: Кошмар на "Хемус": Отбиват към път с кратери, кал и огромни локви (ВИДЕО)
Още: Meteo Balkans обявиха кога започва затоплянето през седмицата
- дефицит на дебати по важни теми
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъжът с шизофрения, пребил метеоролозите на връх Мургаш, избягал от болницата
Още: Колко мръсни пари се въртят на имотния пазар в България?
- липса на достатъчно активни полемики около КТБ
- слаба активност – на политици и граждани – в онлайн пространството
Най-споменаваната личност в медиите по време на кампанията е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Следват го президентът Росен Плевенлиев, Пламен Орешарски, Сергей Станишев и Лютви Местан. Наблюдава се и една любопитна тенденция – макар Борисов да доминира в почти всички изследвани медии, телевизиите БНТ и БТВ са отделили повече време на президента Плевенлиев отколкото на лидера на ГЕРБ, което се случва за първи път.
Още: Седмична прогноза за времето за 7-13 април 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 7 април (понеделник): Снегът продължава, но на Цветница ни очаква топло време
Плевенлиев е и политикът, чийто медиен рейтинг най-ясно се покачва. Подобряване се забелязва и в рейтингите на Борисов, Лютви Местан и Михаил Миков, макар че според анализаторите при последния това се дължи на отстраняването на Станишев. Рейтингът на Николай Бареков пък пада.
В изследването са включени вестниците „Труд“, „Телеграф“, „Сега“ и „Преса“, както и четирите национални телевизии. Според данните и четирите вестника са изразявали негативно отношение към БСП. Само „Труд“ обаче е критичен към кабинета „Близнашки“. По отношение на телевизиите Нова тв е отразявала най-неутрално и балансирано предизборната кампания. Останалите три са критични към левицата, но позитивни спрямо Реформаторския блок.
При новинарските сайтове пък се забелязва банализиране на политическите теми и засилена автоцензура, свръхвнимателност. В социалните мрежи не е имало голяма политическа активност по време на кампанията. Най-харесвани във Facebook остават Бойко Борисов и партията „Глас народен“ на Светльо Витков.
“Предизборната кампания премина в добрия тон, имаше малко медийни спречквания. Но пък нямаше истинско състезание на нови идеи. Медийният дебат беше повърхностен“, заяви Кристиан Шпар, ръководител на медийната програма за Югоизточна Европа на Фондация 'Конрад Аденауер“.
„Кампанията всъщност дори не можа да започне, информационният пик бе през юни и юли след евроизборите. Именно те предопределиха какво ще се случи на 5 октомври“, пък коментира ръководителят на изследването доц. Орлин Спасов.