"Разговорите за история са свързани с това каква е ползата от тях, какво можем да научим от случилото се преди нас. Гледайки от сегашна перспектива, може да се открият доста общи черти и то основно свързани с политическите процеси и активното политическо противопоставяне, което тогава не само е било активно, то е било чудовищно агресивно. Говорейки за агресивно противопоставяне, говоря за физическо насилие, политически убийства, репресии от най-тежък характер.", това заяви режисьорът Виктор Божинов в предаването "Тази сутрин" на bTV. Божинов бе в студиото по повод 100 години от кървавия атентат в църквата "Света Неделя". Новият филм на режисьора - "Чамкория" по едноименния роман на Милен Русков, чиито снимки ще започнат през октомври, също е обвързан с тази тема от българската история.
Според режисьора основната разлика от онези време и днес е, че просто сме сложили белите ризи и саката. "Всъщност тази зловеща част сякаш ни е страх да се случи. Но може би в съзнанието на политическите противници такава хипотеза съществува. Днес политическото ликвидиране, да го кажем, се случва по съвсем различен начин. В условията на активна медийна среда и социални мрежи много лесно може един политически противник да бъде ликвидиран чрез омаскаряване, а не чрез физическото му отстраняване."
Още: Директорът на "Ню Бояна" разкри дали ще продава студиото и какво следва
Защо се случва атентатът в църквата "Света Неделя"?
Снимка: Уикипедия
Според Виктор Божинов причините, довели до кървавия атентат на 16 април 1925 г., са валидни и днес, тъй като българското общество е в криза. "Тогава България е летяла надолу, след всички войни, които са се случили, абсолютно естествено и логично е масовата част от населението да олевява, защото левите идеи, свързани със свобода, справеливост, наказване на лошите, са нещо, което много лесно може да спечели широки кръгове, които изпадат в нищета.
Според Божинов, когато усещането е, че България се проваля, се оформя една среда, в която могат да избуят и много опасни процеси и когато бъдат подтиквани и финансирани от външно влияние, е абсолютно логично да се случат поредица от трусове, кулминацията на които да е това чудовищно престъпление. "Тогава процесите са завършвали с кървави престъпления. Знаем какво е станало със Стамболов, знаем какво е станало със Стамболийски.", каза Божинов.
Днес България е в безпътица
Снимка: Actualno.com
Според него и днес българите усещат, че се намират в безпътица. "Имаме усещане, че нещата не се случват така, както могат да ни се случват. Някак си отделни политически и икономически групи са се вкопчили една в друга. Ползват противопоставянето с други като някаква защита и ние си мислим, че това е може би нормално. А всъщност би трябвало развитието на една държава да бъде цел за всички. А не само на малка група да запази собственото си положение. Въпросът е днес накъде отиваме?", сподели режисьорът.
Виктор Божинов смята, че смисълът от това да си спомняме какво се е случило, е само един - да се поучим от допуснатите грешки и да разберем как можем да променим този алгоритъм и да вървим напред.
Повече за филма "Чамкория"
"Интересувам се от състоянието на човешкия дух по време на такива екстремни политически и обществени събития. Фокусът във филма е какво се случва с малкия човек на фона на всички тези неща. През образа на главния герой бай Славе ще се постави човешката гледната точка, независимо от това кой каква политическа окраска иска да предаде. Взели ли сме уроците и поуките? Категорично не, то затова е страшно.", казва Виктор Божинов по повод новия си филмов проект.
Снимка: Actualno.com
Той призна, че създаването на филма се е забавило много, тъй като през годините той е бил отхвърлян. "При първото кандидатстване в НФЦ той беше отхвърлен с аргументи, които страшно много приличат на политическата цензура отпреди 89-а година. Вътре бяха изписани тези от типа, че този филм е опасен, защото ще го гледат твърде много хора, а пък той не представя правилната гледна точка. Под правилната гледна точка се разбира - комунистите са виновни за взрива на "Света Неделя" и това е. А всъщност в романа става въпрос за това какво става по време на Белия терор след това и защо много интелектуалци, които по никакъв начин не са участвали в реализирането на този атентат, губят живота си".
Снимките на филма започват октомври месец, а следващите са догодина през март и април. "Благодарение на новите технологии ще комбиниране макети, специални ефекти и студия в София", добави Божинов в студиото на bTV.