Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вержиния Джевелекова, Филип Морис България: Компанията успешно гребе срещу течението

01 септември 2020, 14:24 часа • 11071 прочитания

Г-жо Джевелекова, в началото на юли Агенцията по храни и лекарства в САЩ излезе със знаково решение, в което потвърди намаленото образуване и излагане на вредните вещества при IQOS. Какви са позитивите за компанията ви от това решение?

Заключенията на Агенцията по храни и лекарства в САЩ FDA представляват признание за многогодишната работа на научния екип на компанията и на данните от представените научни изследвания. Това е потвърждение за радикалната промяна в бизнеса, която компанията е решена да продължи. Това е и посоката за цялата индустрия – към бъдеще без дим. Позитивите, обаче, са най-вече за обществото, което получи уверение от един от най-строгите и уважаваните регулаторни органи в света, че тези продукти са подходящи за опазване на общественото здраве.

Според глобално проучване на IPSOS от миналата година в 30 държави, над 90% от хората очакват именно големите компании от тютюневата индустрия да разработят и да предложат на пушачите, които не могат да се откажат от тютюна или никотина, по-добри алтернативи от цигарите.

Точно това се случва. И е напълно логично – автомобилната индустрия е тази, която изобретява и предлага електроавтомобили, които замърсяват по-малко околната среда, хранителната индустрия също разработва по-малко вредни варианти на своите продукти. Същите процеси протичат и в тютюневата индустрия. През последното десетилетие ние във Филип Морис Интернешънъл инвестираме над 7,2 милиарда долара в научни изследвания и разработки на бездимни платформи, които целят да намалят вредата от традиционните цигари.

Как се отрази това решение на компанията?

Решението на Агенцията за храни и лекарства в САЩ потвърди нашите научни данни за системата за нагряване на тютюн IQOS и допринася за това Филип Морис Интернешънъл да продължи неотклонно да следва визията си за изграждане на свят без дим. Вече сме навлезли в пост-цигарената ера, в която бездимните продукти са не само алтернатива за пушачите, които не могат да се откажат изцяло, но и цигарите постепенно ще останат в миналото и може би ще се превърнат един ден в експонати в музеите на тютюна. В историята има много такива примери за продукти, които не сме си и представяли преди, че могат да изчезнат, като аналоговите телефони, факс машините и други.

Само преди няколко години бе онзи момент в края на 2014 г. с пускането на устройството за нагряване на тютюн в Япония, когато компанията съзнателно се впусна, образно казано, в гребане срещу течението. Това е нетипично движение – вид рафтинг за преодоляване на бурните води и подводните камъни, или най-малкото, компанията избра да напусне спокойните като езеро води на приемливия комфорт на световен лидер в цигарения бизнес. Смятам, че показваме способността си да задвижим една тежка машина, каквато е глобалната структура на Филип Морис Интернешънъл с над 80 хиляди служители по целия свят, да я пренасочим и да я откъснем от течението в едно ново русло. Важното е сега да „гребем“ ритмично заедно – заедно означава с много съмишленици – на първо място с нашите потребители, с нашите партньори, както и със здравните експерти по света и с тези, които вземат решения и правят бъдещите политики – регулаторните органи и правителствата.

А какъв ще е следващият ви ход в бизнеса?

Важно е да кажем, че Филип Морис Интернешънъл не разработва и предлага само един бездимен продукт, който вече е със статут на продукт с модифициран риск в САЩ. В портфолиото ни има и други бездимни платформи с тютюн или без тютюн, като електронни цигари, а също и продукти, съдържащи чист никотин. Всички те също са предназначени за пълнолетните пушачи, които търсят по-добри алтернативи на цигарите и не искат да се откажат от употребата на никотин. Правим това, защото сме убедени, че не само един вид продукт от бездимната категория ще доведе до промяната.

Амбицията ни е в международен план бездимните продукти да формират над 40% от приходите на компанията до 2025 г. Миналата година те бяха малко под 20%. Вече над 11 милиона са пълнолетните пушачи по света, преминалите напълно на бездимни продукти, а целта ни е до 2025 г. те да достигнат до 40 милиона. А ако има разбиране и подкрепа от представителите по обществено здраве, регулаторите и правителствата по света, то тези цифри могат да са още по-високи. Това е нашата глобална цел, част от която е и България.

Преди година в разговор с нас казахте, че IQOS като всяка друга новост изисква време да се възприеме. Сега, след като бездимното устройство е вече 3 години на пазара, възприема ли се като по-добра алтернатива от пушачите в страната?

Факт е, че потребителите на системата за нагряване на тютюн нарастват по света с всяка изминала година и по последни данни от юли месец те са общо над 15 милиона, от които над 11 са напълно спрели цигарите. Към момента IQOS вече се предлага на 57 пазара по света. В България преминалите на бездимната алтернатива също нарастват в цялата страна, като към момента те са няколкостотин хиляди.

Това, което показват финансовите резултати на компанията за второто тримесечие на 2020 г. е, че въпреки спада в общия обем на продажби на конвенционалните продукти на компанията през първото тримесечие, пазарният дял на нагреваемите тютюневи изделия в 57-те пазара, където те се предлагат, без САЩ, е достигнал до 6,3%. Въпреки че в световен план общият обем продажби на цигари и нагреваеми изделия взети заедно е спаднал с -14.5% спрямо същия период миналата година, като при цигарите спадът е със -17.6%, все пак наблюдаваме ръст при нагреваемите изделия с 24.3%.

Това може би е логична тенденция, породена от притесненията и по-високата ангажираност на хората за качеството на живота им, а в това число и пушачите, които търсят по-малко рискови алтернативи на цигарите.

*Материалът е публикуван с подкрепата на Филип Морис България.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес